piątek, 21 grudnia 2018

Pogrzebany - Jussi Adler-Olsen


Seria którą bardzo lubię i autor, którego uwielbiam, zwłaszcza od momentu, jak poznałam go osobiście. Humor znany z książek to nic, w porównaniu z tym, jak Jussi opowiada na żywo - jeśli nadarzy wam się okazja być na jego spotkaniu autorskim, to koniecznie się wybierzcie.

Pogrzebany jest piątym tomem w serii o Departamencie Q. Poznajemy w nim nastoletniego Marco, którego stryj zmusza do przestępczego życia. Aby zwiększyć dochody z żebractwa, Marco ma zostać okaleczony, co ostatecznie skłania go do ucieczki. Wiedza, jaką posiadł i jego niedawne odkrycie, sprawiają, że Marco znajduje się na celowniku zarówno rodziny, jak i ludzi odpowiedzialnych za przestępstwa finansowe. Tak jego losy krzyżują się z działaniami Departamentu Q, który przydzielony zostaje do sprawy korupcji w sektorze bankowym.

Z bólem przychodzi mi to pisać, ale książka odstaje klimatem od wcześniejszych tytułów serii. Stale miałam wrażenie, że Jussi nie do końca wiedział, jak poprowadzić akcję. Dużo tu oczywistości i rozwiązań powszechnie stosowanych. Polityka, korupcja. Wiadomo, że gdzie są pieniądze tam pojawiają się przekręty, szczególnie, jeśli sprawa sięga szczebli ministerialnych. 

Bohaterowie nie zapadli mi w pamięć, akcja momentami nużyła, co nie znaczy, że nie była ciekawa.  Finalnie - nie porywa i nie zawodzi. Średnia historia i tyle. 

Jussi Adler-Olsen "Pogrzebany"
Ilość stron: 472
Wyd. Sonia Draga
Ocena: 3,5/6

8 komentarzy: