07:36

Zaginiony - Michael Katz Krefeld

Zaginiony to druga część przygód detektywa Ravna, który mimo „urlopu”, znowu angażuje się w prowadzone prywatnie śledztwo. 

Akcja rozpoczyna się w Berlinie w 1989 roku. Wszystko wskazuje na to, że NRD niebawem będzie przeszłością, jednak pułkownik Hausser, postanawia przeprowadzić jeszcze jedno dochodzenie, w sprawie zdrajców narodu. Jego łupem pada rodzina Schumannów, której inwigilacja sięga szczytu ówczesnych możliwości. 24 lata później w Danii, niejaki Mogens dopuszcza się kradzieży pieniędzy w swoim miejscu pracy, po czym znika bez śladu. Pół roku później zmartwiona siostra Mogensa, Louise, stara się przekonać Ravna, żeby pomógł jej odnaleźć brata. Czy i tym razem instynkt go nie zawiedzie, i czy Ravn znajdzie odpowiedzi na postawione przed nim pytania? 

Przeniesienie się do czasów bliskich upadku muru berlińskiego, z początku wywołało u mnie lekkie wątpliwości. Agent służb bezpieczeństwa, wydawał się ciężkim i męczącym przypadkiem, ale po czasie zrozumiałam, dlaczego autor, tak dużo miejsca poświęcił wyprawie do Berlina. Poczułam też ulgę, że w kwestii Ravna, wiele się nie zmieniło - wątki rozpoczęte w pierwszej części są kontynuowane, a bohater dalej działa na własną rękę, mimo iż tym razem towarzyszy mu Louise. Powieść znów dostarcza błyskotliwych dialogów, a akcja na ostatnich stronach, utwierdza w przekonaniu, że Krefeld wykonał kawał porządnej roboty. 

Niebawem w Danii odbędzie się premiera trzeciej części cyklu, liczę, że Literackie nie zignoruje tego faktu. Przyjemna lektura, nie zawiodłam się. 

Michael Katz Krefeld „Zaginiony” 
Ilość stron: 417
Wyd. Literackie
Ocena: 4,5/6
Premiera: 5 listopada 2015 r.

10 komentarzy:

 1. Cieszę się, że nie zawodzi, bo mocno się tego obawiałam. Teraz mogę odetchnąć z ulgą i wziąć się za lekturę;))

  OdpowiedzUsuń
 2. Duńskich autorów chyba jeszcze nie czytałam, trzeba będzie to nadrobić.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie znam tej serii. Rozejrzę się za pierwszą częścią.

  OdpowiedzUsuń
 4. Szczerze przyznam, że autora nie znam, ale książka zapowiada się ciekawie, więc trzeba będzie po nią sięgnąć:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. za dużo wyszło skandynawskich autorów by wszystkich kojarzyć, od czego są jednak obserwowane blogi ;)

   Usuń

Copyright © Varia czyta , Blogger