18:04

Bajki dla niektórych dorosłych - Karol Arentowicz

Bajki dla niektórych dorosłych to lektura dość osobliwa. Za sprawą tytułu wywołuje w nas skojarzenia z czymś lekkim i błahym, lecz w trakcie lektury doświadczamy czegoś zupełnie innego...

Gdy wgłębimy się w opisane tu historie, odkryjemy niełatwe losy dwójki, z pozoru obcych sobie bohaterów. Pierwszym z nich jest Paweł, któremu mimo osobistych tragedii nie brak dobrego serca. Udziela się on jako wolontariusz, służy sąsiedzką pomocą, a nawet ratuje nieznaną dziewczynę przed zgwałceniem. Drugą postacią jest Joasia, której losy są równie zastanawiające co jej poprzednika. Asi życie także nie rozpieszczało, ale podobnie jak Paweł nie zatraciła woli walki, a wręcz zaczęła zarażać nią innych.

Opowiadania są wprawdzie dość krótkie, ale za to naszpikowane emocjami. Smutek miesza się w nich z radością, beztroska z ludzkimi dramatami, tworząc razem bardzo realistyczną przypowieść. I choć nie są to utwory najwyższych lotów, to myślę, że brakuje na naszym rynku wydawniczym właśnie takich historii. Lekkich, niezobowiązujących, a mimo to dających do myślenia.

Poza tym książka ujmuje swym nietypowym, dwustronnym wydaniem. Obracając ją do góry nogami możemy na zmianę zgłębiać losy Jego i Jej. Jednak jedno co mi się w niej nie podoba, to czerwone hasło „tylko dla kobiet” widniejące na okładce. Nie klasyfikowałabym tych opowiadań tylko dla jednej płci. Są one na tyle uniwersalne, i co by nie mówić po prostu ludzkie, że sądzę, iż bez trudu trafią do każdego.

Dlatego też twórczość pana Arentowicza polecam wszystkim zainteresowanym. Tym którzy wierzą w dobre zbiegi okoliczności, potrafią na chwilę się zatrzymać, a przede wszystkim lubią proste historie, bo właśnie takie są Bajki. Z pozoru niby nic, a chwyta za serce.

 
Karol Arentowicz „Bajki dla niektórych dorosłych”
Ilość stron: 70+60
Wyd. IMG Partner
Ocena: 5/6

14 komentarzy:

 1. Zapowiada się całkiem ciekawie. Będę się rozglądać.

  OdpowiedzUsuń
 2. Już jakiś czas temu przeglądałam tę ksiązkę, ale nie poczułam zaciekawienia jej tematyką. Niby piszesz, że chwyta za serce, ale tym razem się nie skuszę. Może kolejna pozycja bardziej trafi w moje gusta.

  OdpowiedzUsuń
 3. Pomimo Twojej jakże zachęcającej recenzji to jednak po nią nie sięgnę, gdyż natłok książek jak mam do przeczytania ogranicza mnie na cokolwiek innego. Nie mniej jednak gratuluję ciekawej recenzji !

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytałam "Bajki.." i byłam zachwycona, książka daje do myślenia i na długo zapada w pamięć. Zgadzam się z Twoją recenzją i również polecam tę niepozorną książeczkę. Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Jest taka mała objętościowo, że połknęłabym ją wieczorny czytelniczy deser.
  Pozdrowienia

  OdpowiedzUsuń
 6. Całkiem ciekawa się wydaję. Jak mi wpadnie w ręce to przeczytam, ale na razie mam inne na głowie. Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Sama nie wiem.. Może kiedyś.

  OdpowiedzUsuń
 8. Tę książkę chętnie bym poznała. Ciekawość nie daje mi spokoju:)

  OdpowiedzUsuń
 9. No i ciekawość zaczeła mnie ogarniać ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Chyba muszę ją koniecznie nabyć :D

  OdpowiedzUsuń
 11. Raczej nie dla mnie. Podobne książki raczej wolno mi idą.
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 12. Czytałam i bardzo mi się podobała ta książka mimo lekkiego stylu ;)

  OdpowiedzUsuń
 13. Znów opowiadania, z którymi zawsze są największe problemy. Jednak staram się ich od razu nie odrzucać, a ten zbiór szczególnie mnie ciekawi. Jeśli nadarzy się okazja, z przyjemnością się z nim zapoznam. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 14. W sumie bardzo pozytywna opinia, ale nie jest do końca przekonana, czy ta książka by mi się spodobała...
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Varia czyta , Blogger