12:56

Jack Ketchum - Dziewczyna z sąsiedztwa

Jack Ketchum ponownie was zaszokuje. Dziewczyna z sąsiedztwa to powieść, która utwierdza w przekonaniu, że ta literatura nie nadaje się dla ludzi o słabych nerwach. Brutalność, bezwzględność i brak skrupułów, to główne cechy bohaterów kolejnej jego historii.

Wszystko zaczyna się dość niewinnie. Mamy lato, okolice leśnego potoku i chłopca, który łapie raki. Trzeba przyznać, że te wakacje dla nastoletniego Davida będą naprawdę nie zapomniane. To właśnie w tym roku pozna Meg, zauroczy się jej urodą, ale też stanie się świadkiem wielkiej krzywdy jaka ją spotkała.

Po raz kolejny przekonujemy się, że tym co najgorsze może nas w życiu spotkać jest ludzka nienawiść. Nikt nie potrafi być tak okrutnym i zawziętym jak drugi człowiek. I to właśnie „czynnik ludzki” robi tu największe wrażenie. Każda scena i dialog, może się ziścić w dowolnym miejscu i czasie. Nie potrzebujemy zaklęć ani nadprzyrodzonych istot. Bohaterowie nie są osobami o wyjątkowych zdolnościach, a wręcz przeciwnie, z pozoru niczym się nie wyróżniają. Wystarczy jednak jedna chwila, zwykły pech i nieszczęście gotowe.

Autor z chirurgiczną wręcz precyzją, opisuje przedstawione tu wydarzenia. Jego język jest prosty, rzeczowy, a przy tym porażający swym realizmem. Niezależnie od przedstawianej sceny nie ma w nim cienia wahania. To sam czytelnik miewa momenty zwątpienia, kiedy wydaje mu się, że nie będzie już w stanie więcej znieść.

Dziewczyna z sąsiedztwa to powieść wyjątkowa. Docelowo stworzona jako książka rozrywkowa stała się ikoną grozy XX wieku. Osławiona i zekranizowana, zdumiewa kolejne pokolenia odbiorców.


Jack Ketchum „Dziewczyna z sąsiedztwa”

Ilość stron: 308
Wyd. Papierowy Księżyc
Ocena: 5/6

24 komentarze:

 1. Mam właśnie ochotę na coś mocnego, z chęcią bym przeczytała

  OdpowiedzUsuń
 2. Ketchum jest jeszcze przeze mnie nieodkryty, ale niedługo to się zmieni, bo jedna jego książka czeka już na czytanie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Słyszałam o tej książce wiele dobrego. Mimo tego, że zazwyczaj nie czytam tego rodzaju książek (raczej nie jestem osobą o mocnych nerwach), myślę, że dla tej zrobię wyjątek. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. zachęcam tym bardziej, że historia oparta jest na rzeczywistych zdarzeniach.

   Usuń
 4. Czytałam, książka zrobiła na mnie wielkie wrażenie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Czytałam i bardzo pozytywnie wspominam tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ta książka to totalny koszmar, ale nie żałuję, że czytałam.
   Pozdrawiam serdecznie!

   Usuń
 6. Mam wielką ochotę zapoznać się w końcu z jakąś książką tego autora. Oby mi się wkrótce udało ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Wydaje sie ciekawa.
  Okładka jest bardzo intrygująca.
  Dodatkowo lubię książki o takiej tematyce. Przy nich nie da się nudzić :)
  Chyba się skuszę.

  OdpowiedzUsuń
 8. Kiedy nie wiem, ale przeczytam na pewno. Tylko ostatnio i tak mam dużo do czytania, więc jeszcze będzie musiała na mnie ta książka poczekać.

  OdpowiedzUsuń
 9. Zawsze znajdę czas na taką prozę:) Jeśli to Jack Ketchum książka na 99% mi się spodoba.

  OdpowiedzUsuń
 10. Czytałam i wiem na pewno, że nigdy do niej nie wrócę, nawet wymieniłam ją szybciutko ;) Nie dlatego, że jest zła, ale właśnie dlatego, że pokazuje zło w najczystszej postaci, co nie zmienia faktu, że po kolejne książki Ketchuma również mam zamiar sięgnać.

  OdpowiedzUsuń
 11. Muszę koniecznie po nią sięgnąć.

  OdpowiedzUsuń
 12. Mam w planach. Koniecznie muszę ją wreszcie przeczytać,bo jestem jej bardzo ciekawa;)

  OdpowiedzUsuń
 13. Czytałam i do tej pory pamiętam to uczucie grozy i takiej bezradności. To naprawdę okropna historia, która siedzi w głowie. Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 14. Muszę wreszcie poznać tego autora, koniecznie! Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 15. Książki nie czytałam, ale oglądałam ekranizację. Przeraża mnie, że takie rzeczy na prawdę mogą się dziać na świecie i to we własnej rodzinie. Masakra. Film niezwykle wstrząsający i smutny..

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. książka jeszcze bardziej działa na psyche. film trwa ok. 1,5 godz, a z tekstem przebywa się znacznie dłużej i dokładniej wnika się w historię.

   Usuń
 16. Zdecydowanie chcę ją przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Poluję na tę i inne książki autorstwa Ketchuma. Mam nadzieje, że jeszcze w tym roku uda mi się zapoznać z jego twórczością.

  OdpowiedzUsuń
 18. Słyszałam o tej książce, że jest przerażająca, dla mnie raczej się nie nada, bo mam słabe nerwy :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Ooo, zachęciłas mnie, zdecydowanie!
  Lubię tego tyopu książki, ale z opinii wynika, że zawartość tej jest jednym słowem: konkretna :)

  http://prywatna-poczytajka.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 20. Moje odczucia były podobne. Ketchum dobrze oddał klimat tamtych realiów... no i przedstawił historię w sposób... realistyczny, aż nadto :/ uh!

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Varia czyta , Blogger