18:00

Wszystkie kolory życia - Patrycja Pelica

Czuję się porażona. Porażona i oczarowana tym, jak wspaniałą historię mogą stworzyć ludzkie ręce... Ręce Partycji Pelica, której każdą następną książkę kupię bez cienia zawahania.

Czternastoletnią Zuzię zaskakuje II Wojna Światowa. Hitlerowska ideologia bezwzględnie wdziera się w jej życie, a żydowska para uciekinierów na poddasze domu. Od tej pory podział na „swoich” i „obcych” traci na znaczeniu. Sąsiad donosi na sąsiada, śmierć staje się rozrywką. Istnieje jednak na w tym świecie przystań, w której życie pełne jest barw, a miłość łamie bariery nie do pokonania. 

Historia Zuzi i Daniela to coś więcej niż losy dwojga ludzi. To portret wioski zatracającej się  we własnej nienawiści oraz kolory. Cała masa odcieni, które potrafią nadać sens gestom i słowom. Prawo do wolności, do życia, do bycia człowiekiem. Trudno przejść obojętnie wobec zawartych tu dramatów, ale po lekturze czujemy, jak wielka drzemie w nich siła. Jestem pewna, że gdyby w taki sposób o uczuciach pisali współcześni autorzy, byłabym największą fanką ich twórczości.

Książka jest po prostu niezwykła. Tematycznie, stylistycznie. Okrucieństwo łączy się w niej z poezją, a przesłanie zdaje się boleśnie wgryzać w duszę czytelnika. Wszystkie kolory życia to przejmujący portret miłości w czasach okupacji. Uniwersalna opowieść, którą czyta się na jednym wdechu. Znajdziemy tu wszystko co potrzeba. Emocje, momenty wzruszenia i magię. Trzeba ją poznać. Dla mnie to już książka roku.


Patrycja Pelica „Wszystie kolory życia”
Ilość stron:  316
Wyd. Warszawska Firma Wydawnicza
Ocena: 6/6

20 komentarzy:

 1. Lubię takie opowieści i istnieje ryzyko, że się skuszę:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie przepadam za tematyką wojenną, ale skoro tak bardzo zachwalasz tę książkę, to jak jednak zaryzykuje i dam jej szanse poznania.

  OdpowiedzUsuń
 3. Po takich słowach trudno zignorować tę książkę. Jestem zachęcona i to bardzo, będę jej wypatrywać w księgarniach.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ależ kusisz, dziewczyno! Brzmi super :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Recenzja brzmi ciekawie. Czemu nie:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Oho, polubiłam książki z tłem wojennym, ale chyba na dzisiaj za dużo. Ale ta książka wydaje się być bardzo ciekawa, więc obowiązkowo się z nią zapoznam. :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Po takiej recenzji człowiek chce od razu biec do księgarni ;)
  Brzmi świetnie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. i tak też jest. dla mnie to książka roku i najmilsze zaskoczenie stulecia :)

   Usuń
 8. Zapowiada się bardzo interesująco.

  OdpowiedzUsuń
 9. Musze jak najszybciej ją nabyć! Kocham taką tematykę, a skoro twierdzisz, że książka jest naprawdę dobra - MUST HAVE! :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Rzuciłam okiem na zakładkę na nagłówku. Ta z kotkiem. Niebiańska. <3

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. zakupiona na allegro wraz z drugą sztuką z tej samej serii :) większość moich zakładek możesz obejrzeć na podstronie im poświęconej, ale na punkcie kotów to akurat halo mam ze wszystkim ;)

   Usuń
 11. Tło wojenne ? kiedyś czytałam teraz raczej nie

  OdpowiedzUsuń
 12. Na początku pomyślałam, że to taki typowy lekki romansik, ale widzę, że ma też w sobie "to coś" :) Cieszę się, że książki polskich twórców też mogą wywoływać takie emocje! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. właśnie lekkiego romansiku się spodziewałam, a dostałam niezwykłą powieść do której wiele razy będę wracać.

   Usuń
 13. Musze to wpisać na listę książek do przeczytania :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Sam fakt, że jest o II wojnie mnie odstrasza, więc raczej się nie skuszę:)

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Varia czyta , Blogger