11:42

Jedenaście - Mark Watson

Prezenter radiowy, Xavier Ireland, prowadzi w londyńskim radiu audycję dla cierpiących na bezsenność. Udziela w niej porad oraz z pomocą Murraya tworzy program, który trafia do setek odbiorców. Szkoda tylko, że przebojowy na antenie Xavier, sam nie radzi sobie w prawdziwym życiu. Kiedy pewnego dnia staje się świadkiem ulicznej bójki, ucieka z poczuciem winy, że nie był w stanie interweniować. Właśnie to drobne zdarzenie uruchamia lawinę połączeń, która pociągnie za sobą jedenaście innych osób. 

Jeżeli szukacie zaskakującej i niebanalnie napisanej historii, oto ona. Na jej przykładzie zobaczycie, jak potężna siła drzemie w przypadku oraz jak mocno zazębiają się nasze losy z tym, co zadecydują inni ludzie. Fabuła przypomina trochę film Efekt motyla, ale mimo wszystko książka jest o wiele lepsza. Zwycięża w niej realizm i świetnie zarysowani bohaterowie.

Powieść ma raptem dwieście osiemdziesiąt stron, ale zmieściło się w niej wszystko, czego czytelnik może zapragnąć. Świetny język, uczucia, kreatywność. Autor nawet dygresyjnie wspominając o kimś, zdradza w paru zdaniach, jak potoczy się jego dalsze życie, a główni bohaterowie stają nam bliscy niczym najlepsi przyjaciele.

Warto przeczytać Jedenaście by uzmysłowić sobie, że nic nie dzieje się bez przyczyny i, że nawet tragedia może mieć w sobie głębszy sens.

Ciepła, a zarazem mądra opowieść o miłości i konsekwencjach podejmowanych przez nas decyzji. Pochłonęłam ją w jeden dzień i żałuję, że tak szybko się skończyła. Polecam.


Mark Watson „Jedenaście”
Ilość stron: 288
Wyd. Świat Książki
Ocena: 5/6

16 komentarzy:

 1. Kilkakrotnie natknęłam się na książkę będąc w bibliotece jednak nie zwracałam na nią zbytniej uwagi. Po przeczytaniu twojej recenzji myślę że dam jej szansę :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Efekt motyla bardzo mi się podobał, chętnie sięgnę więc po książkę, może byc niezła:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Zachęciłaś mnie. Poszukam tej książki. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 4. Poszukam bo może być interesująca :)

  OdpowiedzUsuń
 5. czytałam całkiem nie dawno i też mam pozytywne wrażenia, szczególnie podobała mi się kreacja głównych bohaterów i styl Watsona- lekki, miejscami zabawny, ale przy tym nie pozbawiony nutki smutku :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Recenzja bardzo zachęca do sięgnięcia po tę książkę. Mam nadzieję, że znajdę ją w bibliotece. :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ciekawie opisane, więc trzeba się skusić. :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Ja też chcę przeczytać ! :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Tym razem się nie skuszę. Recenzja świetna, ale książka nie w moim typie.

  OdpowiedzUsuń
 10. Kusi mnie ta książka, na pewno ją przeczytam, chociaż obawiam się, że nie w najbliższej przyszłości.

  OdpowiedzUsuń
 11. Kusi mnie ta książka, na pewno ją przeczytam, chociaż obawiam się, że nie w najbliższej przyszłości.

  OdpowiedzUsuń
 12. Narobiłaś mi smaka na tę książkę, jestem nią zainteresowana na maksa :)

  OdpowiedzUsuń
 13. A ja nie jestem przekonana...

  OdpowiedzUsuń
 14. Ja również czuję się zachęcona :)

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Varia czyta , Blogger