21:03

Zbieracze planet - Joanna Roś

Poezja to dla mnie wyższy poziom postrzegania rzeczywistości. To umiejętność wsłuchania się w emocje, nazwania ich i ubrania w słowa. Im prostsza jest forma utworu, tym więcej treści się w nim kryje, a przesłanie wydaje się być pełniejsze. 


Osobom, które myślą w podobny sposób polecam Zbieraczy planet - debiutancki tomik poezji autorstwa Joanny Roś. Ta skromnego formatu książeczka, skrywa w sobie ponad czterdzieści wierszy, które opisują doświadczenia z pogranicza jawy i snu. Odnoszą się do naszych pragnień, relacji międzyludzkich i szeroko pojętej tęsknoty. Zawsze, gdy mam do czynienia z tego typu twórczością, zaskoczona jestem siłą z jaką oddziałuje na człowieka. Tym, jak bardzo słowa mogą wprawiać w zdumienie oraz za sprawą kilku znaków oddawać sens wielogodzinnych rozmów.

Dorobek autorki jest dość uniwersalny, co stanowi chyba jego największą zaletę. Znajdziemy tu utwory ku dłuższej refleksji, jak i aforyzmy znakomicie nadające się na życzenia dla bliskiej nam osoby.

Zbieracze planet bardzo mile mnie zaskoczyli. Polubiłam ich lekkość, ascetyczną formę wyrazu i towarzyszące im ilustracje. Całość znakomicie się uzupełnia dowodząc, że liryka przestaje być dziedziną dla wąskiej liczby odbiorców. Od teraz to przyjemność czekająca na każdego kto zechce po nią sięgnąć.

 
Joanna Roś „Zbieracze planet”
Ilość stron: 50
Wyd. Miniatura
Ocena: 5/6
Gdzie kupić? wystarczy napisać do autorki lub wydawnictwa

21 komentarzy:

 1. Nie jestem miłośniczka poezji, choć czasem przypadkowo zdarzy mi się przeczytać jakiś wiersz. Owa publikacja wydaje się interesująca, więc może kiedyś w wolnej chwili do niej zajrzę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ze mną na ogół jest tak samo, tzn. sama wierszy nie szukam, ale kiedy to one mnie znajdą, zawsze jestem mile zaskoczona.

   Usuń
 2. Mój egzemplarz już jedzie. Mam nadzieję, że będę nim równie zachwycona. :3

  OdpowiedzUsuń
 3. Za poezją nie przepadam, slatego nie jest to ksiązka dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Również zamierzam przeczytać. A poezję kocham. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 5. Będę szukać, jestem wielce zaciekawiona

  OdpowiedzUsuń
 6. podoba mi się, poproszę o nią ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Z przyjemnością bym się zapoznał.

  OdpowiedzUsuń
 8. Zaprosiłam Cię do blogowej zabawy. Szczegóły tutaj - http://sylwuch.blogspot.com/2012/07/zabawa-11-pytan.html
  Jeżeli nie masz ochoty na to - nie ma sprawy. Jeśli jednak weźmiesz udział to z góry dziękuję. :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Tytuł bardzo interesujący.

  OdpowiedzUsuń
 10. O kurcze, nie słyszałam jeszcze o tej książce... brzmi nieźle ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Pierwszy raz słyszę o tej książce, ale chyba będę musiała się z nią zapoznać. :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Brzmi ciekawie. Nie miałam jeszcze okazji zapoznać się z tą pozycją.

  OdpowiedzUsuń
 13. Kocham poezję, ale jestem przywiązana do poetów, którzy umarli przynajmniej pół wieku temu.

  OdpowiedzUsuń
 14. Miałam propozycje zrecenzowania tej książki, jednak przyznam, że w poezji nie czuję się najlepiej. No, co prawda czytam jej trochę, jednak nie umiałabym chyba zrecenzować tego tomiku.

  OdpowiedzUsuń
 15. To niebywałe jak wiele głębokich treści Autorka potrafi zmieścić w 5 wersach :) Dzisiaj przeczytałem ,,Zbieraczy planet" po raz chyba 70 :) Za każdym razem czuję się zakochany...bardziej, mocniej, prawdziwiej (w sposobie w jaki Autorka ubiera w słowa swoje myśli) :). Świetna recenzja!! Krótka, ale bardzo treściwa !! Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 16. Przeczytałam, ale nie jestem zachwycona, raczej rozczarowana.Teksty są powierzchowne,wtórne,nic nowego nie wnoszą. Kolejna smętna pozycja na rynku, o której nikt wkrótce nie będzie pamiętał...Agata S.

  OdpowiedzUsuń
 17. Przeczytałam, ale nie jestem zachwycona, raczej rozczarowana.Teksty są powierzchowne,wtórne,nic nowego nie wnoszą. Kolejna smętna pozycja na rynku, o której nikt wkrótce nie będzie pamiętał...Agata S.

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Varia czyta , Blogger