06:00

Złudzenie - Thomas Erikson

Jeżeli wiecie czym zajmuje się behawiorysta, albo mieliście kiedyś styczność z serialem Lie to me (Magia Kłamstwa) to debiutancka powieść Thomasa Eriksona powinna wam się spodobać.

Alex King specjalizuje się w odczytywaniu i interpretowaniu ludzkich zachowań. Widząc kogoś po raz pierwszy w życiu, potrafi odgadnąć, jaki ten ktoś jest i jak rozumuje. Posiadaną wiedzę Alex sprzedaje na licznych wystąpieniach, czując się przy tym prawdziwą gwiazdą. Niestety w trakcie jednego ze szkoleń dochodzi do brutalnego morderstwa. W połowie przemówienia na oczach Kinga jeden z widzów dosłownie traci głowę, a na sali wybucha panika.

Początkowo Alex jest tylko świadkiem zdarzenia, jednak kiedy w identycznych okolicznościach zaczynają ginąć kolejne osoby, jego zdolności nabierają znaczenia. Wraz z inspektor Niną Hagen oraz komisarzem Gabrielem Hellamrkiem, rozpoczyna walkę z zupełnie nowym rywalem – groźnym i zdolnym do wszelkich poświęceń.

Złudzenie to dobrze, a przede wszystkim sprawnie napisany kryminał, który w przebraniu lekkiej sensacji uchyla nam rąbka psychologicznych tajemnic. Mowa ciała, "kolory zachowań" i mechanizmy nami rządzące... zapewniam, że dowiecie się stąd masy ciekawych rzeczy. Do warsztatu autora nie mam żadnych zastrzeżeń. Intryga absorbuje, trzymając nas w napięciu do samego końca, a bohaterowie są wiarygodni i łatwo im ufamy.

Jedyne obiekcje mam tylko do budowy powieści, która w moim odczuciu jest zbyt poszatkowana. Liczne i nieraz bardzo krótkie rozdziały, przeskakują z tematu na temat utrudniając wczucie się w fabułę, ale z drugiej strony łatwiej jest też odłożyć książkę na bok, nie tracąc przy tym wątku.

W ogólnym rozrachunku Złudzenie oceniam bardzo korzystnie i jestem pewna, że po kolejne części przygód Alexa Kinga sięgnę z niemniejszą przyjemnością. 


Ilość stron: 576
Wyd. Rea
Ocena: 4,5/6                               Książkę otrzymałam od serwisu:

16 komentarzy:

 1. A ja mimo całkiem pozytywnej recenzji, spasuję, ponieważ nie przepadam za kryminałami :(

  OdpowiedzUsuń
 2. Jestem wielką fanką serialu ,,Magia kłamstwa'', ponieważ intryguje mnie bardzo behawioryst, dlatego ,,Złudzenie'' już wpisuje sobie na swoją priorytetową listę zakupów.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też kocham ten serial, a i opis tej książki mi się bardzo spodobał :)

   Usuń
 3. Myślę, że jeśli na nią trafię to na pewno po nią sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
 4. Podobało mi się. W interesującą stronę poszedł autor, a jeszcze zrobił to całkiem umiejętnie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Lubię serial "Lie to me" i lubię kryminały, więc "Złudzenie" mnie zainteresowało. Nie pierwszy raz stykam się z tym tytułem, ale zapomniałam o nim i dziękuję za przypomnienie:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ciekawie napisana recenzja. Miałem kiedyś okazję przeczytać tą książkę, nie skorzystałem. Teraz myślę, że to był błąd.

  OdpowiedzUsuń
 7. Już okładka bardzo przyciąga.
  Skoro jest to kryminał, który "uchyla nam rąbka psychologicznych tajemnic" to zdecydowanie chciałaby go przeczytać. Główny bohater wydaje się być bardzo ciekawy, jeszcze nigdy nie czytałam książki o specjaliście od ludzkich zachowań.

  OdpowiedzUsuń
 8. Co kto lubi. Ja np. wolę takie szatkowanie fabuły i skrótowe opisy niż wleczące się historie, które niewiele wnoszą :)
  Tak, więc dla mnie stanowi to zaletę i zapewne sięgnę po tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 9. Myślę, że budowa powieści nie sprawiałaby mi wielkiego problemu, także z chęcią książkę przeczytam, bo i mój ulubiony gatunek i recenzja pozytywna, a okładka fajna :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Lubię kryminały, ale na razie muszę od nich odpocząć, więc zaczytuję się w fantastyce.

  OdpowiedzUsuń
 11. Lubię kryminały i lubię książki psychologiczne, więc to pewnie coś dla mnie.
  Pozdrawiam
  Sol/Monique

  OdpowiedzUsuń
 12. Lubię kryminały, więc może kiedyś ;)

  OdpowiedzUsuń
 13. Zaintrygowałaś mnie :)

  Zapraszam na konkurs!
  Do wygrania hit ostatnich tygodni: książka "Ostatnia spowiedź" :)

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Varia czyta , Blogger