11:41

Pudełko z guzikami Gwendy - Stephen King, Richard Chizmar


Co byście zrobili, gdyby nieznajomy mężczyzna podarował wam pudełko spełniające życzenia. Przedmiot, który posiadaczowi przynosi szczęście, pomaga mu wygrywać, ale i niesie ze sobą wielką odpowiedzialność. Pewnego lata Gwendy dostaje taki prezent, pytanie tylko, co tak naprawdę dzięki niemu zrobi?

Efekt współpracy King - Chizmar to książka, która przenosi nas w świat magicznego realizmu. Za pomocą kilku guzików i słodyczy, otyła dziewczynka uwalnia się od prześladowcy i wywołuje mały koniec świata. Z tego powodu Pudełko z guzikami Gwendy to opowieść zarówno o dojrzewaniu i trudnych wyborach, ale i o nieszczęściu, które czasami musi się wydarzyć. Ciekawi, zachwyca, pozostawiania w nas jednak z nutą niedosytu, bo King znowu popada w skrajność - tym razem skrótowości formy. A gdyby tak poświęcić książce nieco więcej uwagi, bardziej rozbudować ją o charakterystykę postaci i dodać kilka wydarzeń. Kim był pan Farris, jak stał się właścicielem pudełka? Co tak naprawdę działo się w umyśle Gwnedy?  

Absolutnie nie twierdzę, że coś w tej książce zrobione zostało źle. Jest to świetna opowieść w nieco innej, lżejszej formie, ale pozostawia po sobie lekki niedosyt.

Za możliwość lektury dziękuję Wydawnictwu

 http://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazka,1740,3961,pudelko-z-guzikami-gwendy.htmlStephen King, Richard Chizmar "Pudełko z guzikami Gwendy"
Ilość stron: 180
Wyd. Albatros
Ocena: 5/6

5 komentarzy:

 1. Nie czytałam jeszcze niczego tego autora i przyznam szczerze, że jakoś nie ciągnie mnie do tego, by to zmienić.:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo lubię książki Kinga i tę pewnie też przeczytam. ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. hmmm, nie pozostaje w takim przypadku nic innego jak samemu przeczytać i sprawdzić na sobie jaka to książka!

  OdpowiedzUsuń
 4. King chyba zawsze pozostawia po sobie niedosyt, bo jest po prostu świetnym autorem. ;) Książka jednak faktycznie może nieco zaskakiwać - choćby dlatego, że niesamowity pomysł na fabułę, w której dużą rolę gra pudełko, wcale nie jest najważniejszy. Najważniejsze bowiem stają się m.in. refleksje dotyczące dorastania. Po tytuł jednak z całą pewnością warto sięgnąć, więc przyłączamy się do poleceń! :)

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Varia czyta , Blogger