12:55

Łączniczka - Magda Knedler

Oto historia dziewczyny, której beztroskie lata młodości zagrabiła wojna. Odebrała jej poczucie bezpieczeństwa, najbliższych, w końcu zabrała też oddech.

Druhna Anna Smoleńska pseudonim Hanna. Twórczyni znaku Polski Walczącej. Dziewczyna odważna, choć skryta i mająca trudności w nawiązywaniu rówieśniczych kontaktów. Mimo to, to właśnie jej, wielu zawdzięcza życie, a przede wszystkim ducha by w okupowanej Polsce nie poddawać się i nadal walczyć z wrogiem.

Łączniczka to opowieść o kobietach, które zaczynały budować swoją tożsamość, które domagały się traktowania na równi z mężczyznami, pragnęły praw wyborczych, edukacji, możliwości rozwoju. Nawet nie przypuszczały, że ich determinacja niezbędna będzie na froncie. Że miast emancypacji w samorealizacji czy wolności ekonomicznej, walczyć będą musiały o życie i wolność samą w sobie. 

Magda Knedler bardzo łagodnie wprowadza nas w tę historię. Daje możliwość poznania Anny, jej talentów oraz przyjaciół. Potem atmosfera się zagęszcza, ryzyko narasta, w końcu Anna zostaje pojmana. 

Trudna, a zarazem ważna książka o harcerce walczącej za wolność każdego z nas. 


Magda Knedler "Łączniczka"
Ilość stron: 368
Wyd. Mando
Ocena: 5/6

2 komentarze:

  1. Z pewnością nadejdzie moment, kiedy sięgnę po tę książkę.

    OdpowiedzUsuń
  2. Wiele słyszałam o tej książce. Być może kiedyś po nią sięgnę.

    OdpowiedzUsuń

Copyright © Varia czyta , Blogger