07:26

Nie tak łatwo być Czesławem - Jarek Szubrycht, Czesław Mozil

Nie tak łatwo być Czesławem to chronologiczny zbiór historii, opowiedzianych dziennikarzowi muzycznemu Jarkowi Szubrychtowi przez Czesława Mozila. Książka podzielona jest na wiele krótkich rozdziałów, których tytuły bezpośrednio związane są z tym, co za chwilę dowiemy się od bohatera.

Trzeba przyznać, że Szubrycht nieźle wczuł się w swoją rolę, spisał rozmowy przyjemnym językiem, przez co czujemy, jakby Czesław siedział obok nas. Zdecydowanym plusem jest to, że tytuł wydaje się być bardzo szczery i bezpośredni - nie wyczuwa się w nim, że rozmowa dotyczy jakiejś gwiazdy, a raczej zwykłego człowieka, który ze statusem celebryty średnio sobie radzi.

Opowiastki Czesława, są ciekawe, nieraz zabawne, momentami trudno powstrzymać się od śmiechu, ale znajdą się też motywy poważne oraz smutne. Super, że mogłam w nim zobaczyć osobę, która nie do końca rozumie wszelkie absurdy, jakie mają miejsce w Polsce i fajnie, że o tym głośno mówi. Jedyną rzeczą, jakiej mi brakowało to zdjęcia, jakiekolwiek, takie, które ilustrowałyby, choć w niewielkim stopniu, wspomniane opowieści (w zamian dostałam grafiki, które mnie nie przekonują).

Nie wiem, na ile książka może zainteresować czytelnika, który nie zna w ogóle twórczości Czesława, ale ja czuję się usatysfakcjonowana.


Jarek Szubrycht, Czesław Mozil „Nie tak łatwo być Czesławem”
Ilość stron: 330
Wydawnictwo Otwarte
Ocena: 4,5/6

8 komentarzy:

 1. Zastanawiałam się nad zamówieniem tej książki. Widzę, że warto :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo lubię Czesława - i jako osobę, i jako muzyka. Co i rusz słyszę, że to książka przyjemna i autentyczna, więc dla mnie jest to pozycja obowiązkowa. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. nie ma typowej formy wywiadu, więc czyta się ją dużo lepiej.

   Usuń
 3. Nie lubię Mozila, denerwuje mnie strasznie, choć wiem, że wiele osób bardzo go sobie ceni ;) Książka zdecydowanie nie dla mnie, ale fanom na pewno się spodoba :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. mnie jego osoba zawsze bawi. byłam raz na jego koncercie i prywatnie jest taki sam, jak w mediach ;)

   Usuń
 4. Lubię Czesława i chętnie chociażbym przejrzała tę pozycję :) Wygląda naprawdę ciekawie :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. powinna być dostępna w większych księgarniach. jak się uprzesz dasz radę przeczytać ją nawet na miejscu.

   Usuń

Copyright © Varia czyta , Blogger