11:40

Próba - Eleanor Catton


Debiutancka powieść laureatki Bookera Eleanor Catton. Próba to specyficzny twór będący połączeniem powieści i spektaklu. Akcję poznajemy dwutorowo: w liceum, gdzie na jaw wychodzi romans nauczyciela z uczennicą oraz w szkole aktorskiej, w której uczniowie postanawiają wystawić sztukę na motywach, odbywającego się po sąsiedzku skandalu. 

Charakterystyka postaci i ich zachowanie to w Próbie najmocniejszy akcent. Catton po mistrzowsku oddaje klimat elitarnej szkoły oraz bolączki trapiące jej nauczycieli - zwłaszcza nauczycielki gry na saksofonie, która odkrywa w sobie psychologiczne aspiracje. Trzeba być jednak uważnym, bo okoliczności i osoby zmieniają się bardzo szybko, a fabule brakuje kolejności przyczynowo-skutkowej.

Od zachwytu jestem daleka, poniekąd mogę nawet powiedzieć, że czuję się nieco rozczarowana, bo mimo iż książka jest dobra, nie jest porywająca. Nie ma w niej nic, co typowo przykułoby mnie do lektury, a to czy przeczytałam danego dnia rozdział czy pięć, zależało wyłącznie od możliwości skupienia. 

Catton wzięła na swój warsztat motyw znany i powielany, przedstawiła go jednak w sposób szalenie innowacyjny i oryginalny. Nie mam wątpliwości, że Booker był jej pisany, a Wszystko co lśni, będzie mnie w stanie oczarować.  

Eleanor Catton "Próba"
Ilość stron: 382
Wyd. Literackie
Ocena: 4/6

10 komentarzy:

 1. Jestem ciekawa tej książki... Tak właśnie oceniłam "Wszystko, co lśni". Z jednej strony byłam pełna podziwu dla szalenie misternie i pomysłowo skonstruowanej fabuły, ale ...nie poczułam tego drżenia wzdłuż kręgosłupa...Sięgnę jednak, bo wygląda na to, że pisarka ma wiele oryginalnych pomysłów.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. u mnie Wszystko co lśni czeka już od pół roku, bo wiecznie brak mi czasu by się na niej skupić. nie lubię czytać książek w 30 doskokach, stąd Catton jeszcze trochę poleży.

   Usuń
 2. Słyszałam o autorce różne opinie, ale też mam poczucie, że jej książki do porywających nie należą. Świetnie pisze, ale brakuje im tego czegoś.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. majstersztyk jest ukryty w opracowaniu fabuły i samym pomyśle na nią. niekoniecznie w tempie i napięciu, bo tego w akcji właściwie brak.

   Usuń
 3. Strasznie intryguje mnie ta autorka i bardzo chciałabym W KOŃCU przeczytać coś spod jej pióra. I chyba zacznę od tej pozycji jako pierwszej w jej dorobku, ponieważ fabuła naprawdę wydaje się być bardzo ciekawa... :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. sposób na przenikanie się kolejnych scen jest unikatowy, więc warto wziąć Próbę do ręki choćby z tego powodu.

   Usuń
  2. Wszystko co lśni plecami. Ogromniasta, ale świetna!

   Usuń
 4. Może się skuszę :) ksiazkowa-przystan.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. Książka zapowiada się całkiem całkiem;) Jak skończę czytać to co stoi już na moim biurku to na pewno zabiorę się za PRÓBĘ.

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Varia czyta , Blogger