13:40

Kolej podziemna - Colson Whitehead


Ameryka w dobie niewolnictwa i pierwszych abolicjonistów. Południe czerpie korzyści z pracy czarnoskórych rąk, północ zaczyna traktować je w końcu, jak ręce należące do ludzi.

Cora od zawsze była na plantacji. Urodzona jako dziecko niewolnika, z góry została skazana na ból i ciężką pracę, Wszystko ma jednak swoje granice - korzystając z okazji ucieka nocą z przyjacielem, zawierzając swe życie podziemnej kolei.

Powieść Colsona Whiteheada to podróż przez stany i następne wcielenia głównej bohaterki. Zmuszona by się ukrywać, nie porzuca nadziei o edukacji i poprawnym słownictwie. Pracuje, chodzi do niedzielnej szkoły, mając świadomość, że łowcy okazji depczą jej po piętach.   

Akcja w książce zmienia się bardzo szybko, ale tempo ani trochę nie przeszkadza w zarysowaniu nastrojów panujących w Stanach. Mniej poznajemy samych bohaterów, za to psychoza i potrzeba przypodobania się władzy, jest aż nadto widoczna (rozdział w którym Cora ukrywa się na poddaszu, to czyste mistrzostwo). 

Kolej podziemna to kawałek historii, którą portretowało już wielu artystów, ale nigdy nie słyszałam o tej drodze ucieczki. Pomysł równie niesamowity, jak ludzie, którzy ją zbudowali. Już dla samej idei warto wczytać się w książkę.   


Colson Whitehead "Kolej podziemna"                     Za możliwość lektury dziękuję Wydawnictwu
 http://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazka,1688,3782,strazak.html
Ilość stron: 384
Wyd. Albatros
Ocena: 4/6 

3 komentarze:

  1. Czuję się bardzo zaintrygowana, choć tak niewiele zdradziłaś, ale to wpływa jedynie na plus, gdyż chcę ją jeszcze bardziej przeczytać. Trudna tematyka, której niewielu się podejmuje.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ojej, to moźe byc mocna lektura, jak z resztą prawie każda o niewolnictwie. Jestem jej bardzo ciekawa.

    OdpowiedzUsuń
  3. zazdroszczę Ci tej książki!!! Muszę ją mieć.

    OdpowiedzUsuń

Copyright © Varia czyta , Blogger