07:46

Słodziutki. Biografia cukru - Dariusz Kortko, Judyta Watoła


"Przygoda ludzi z cukrem przypomina toksyczny związek pary kochanków. Faza ślepego zakochania to epoka wielkich odkryć geograficznych, kolonialnych podbojów i zachłyśnięcia się słodyczą na europejskich dworach. Dla tej miłości człowiek gotów jest zabić i zabija bez opamiętania. Czerwona lampka zapala mu się wraz z pierwszymi odkryciami naukowymi związanymi z chorobami wywoływanymi przez cukier. Zaczyna się czas podejrzeń i oskarżeń. Adwokatem kochanka staje się przemysł spożywczy, przekupuje go tysiącami słodkich wynalazków, colą, „zdrowymi” sokami, a nawet lepszym keczupem. Zrzuca winę na tego trzeciego: tłuszcz! Teraz, gdy o cukrze wprost mówi się „biała śmierć” i najwyższa pora na rozwód z orzeczeniem o winie… okazuje się, że jesteśmy tak uzależnieni, że już nie umiemy bez naszego „słodziutkiego” żyć."

Skąd się wziął, z czego jest wytwarzany i komu zawdzięcza swą wielką popularność? Cukier, bo o nim mowa, na dobre pozmieniał nasze kulinarne zwyczaje. Z jednej strony jego słodki smak jest silnie uzależniający, oddziałuje na ośrodkowy układ nerwowy i pobudza ośrodek przyjemności, z drugiej, gdyby nie on na świecie byłoby znacznie mniej chorób. Mogłoby się wydawać, że o jego negatywnym wpływie na zdrowie wiemy od niedawna, ale nic bardziej mylnego. Naukowcy jeszcze w zeszłym stuleciu trąbili na alarm, jednak pieniądze inwestowane w przemysł cukierniczy skutecznie ich zagłuszały.

Obecnie, gdy kampanie prozdrowotne przynoszą efekty i spożycie cukru maleje, poniekąd jest już za późno. Znajdziemy go w składzie większości towarów w sklepie. Najbardziej zadziwiające jest jednak to, jak dobrą reklamę robiono mu jeszcze trzydzieści, czterdzieści lat temu. "Cukier krzepi", "cukier pożywką dla mózgu", "zdrowa, naturalna słodycz"... to tylko część propagandy i manipulacji, jaką nas karmiono.

Słodziutki to rzetelnie opowiedziana historia cichego mordercy. Podróż od plantacji trzciny i buraków cukrowy, przez historię czekolady oraz insuliny. Pełna ciekawostek, nieznanych dotąd szczegółów. Przekornie Agora udostępniła mi ten tytuł z wielkim lizakiem... czy zjem go kiedykolwiek ;))

Polecam. Warto!

Dariusz Kortko, Judyta Watoła "Słodziutki. Biografia cukru"
Ilość stron: 360
Wyd. Agora
Ocena: 4/6

5 komentarzy:

Copyright © Varia czyta , Blogger