12:15

Grota Skarbów - Will Adams

Grota Skarbów jest drugą, wydaną w Polsce, książką Willa Adamsa. Jej główny bohater to Daniel Knox, egiptolog i archeolog zarazem. Jak przystało na kolejną powieść opowiadającą o przygodach naszego bohatera, nie jest on już zupełnie nieznaną postacią, a można nawet powiedzieć, stał się gwiazdą egipskiej archeologii. Odkrycie grobu Aleksandra Wielkiego - które miało miejsce w Szyfrze Aleksandra Wielkiego - pozwoliło mu zdobyć prestiż i szacunek wielu kolegów po fachu.

Akcja powieści nabiera tempa w momencie, kiedy na bazarze w Aleksandrii Daniel przez przypadek odkrywa pokrywę dzbana, która może mieć powiązanie ze zwojami odnalezionymi w Qumaran. Nie jest do końca przekonany o jej prawdziwości, ale nie może o niej zapomnieć i rozpoczyna poszukiwania. Zwraca się z pomocą do swojego przyjaciela Omara Tawfiqua, który jest szefem wydziały Ministerstwa Kultury Egiptu. Gdy odnajduje w bazie danych gromadzonych przez Omara wręcz łudząco podobny obiekt, postanawia sprawdzić wykopaliska, z których może pochodzić wspomniana pokrywa. W tym momencie rozpoczyna się wartka akcja, która trwa nieprzerwanie przez całą książkę.

Jak na dobrą powieść przygodową przystało, odnajdujemy w niej fanatyka religijnego, obsesyjnie wypełniającego misję Pana, przyjaciółkę Daniela – Gaille, która wpada w nie lada tarapaty oraz policjanta ogarniętego korupcją i chęcią wzbogacania się na własną rękę. Jest to tylko parę przykładów, ponieważ wielość postaci oraz wątków nadaje powieści sporej dynamiki.

Konstrukcja książki jest bardzo przyjazna czytelnikowi. Każdy rozdział podzielony jest na podrozdziały, dzięki którym w gładki sposób przemieszczamy się akcją z miejsca na miejsce. Co najważniejsze, rozdziały za każdym razem pozostawiają one po sobie jakąś tajemnicę i emocje, które napędzają naszą ciekawość.

Will Adams napisał powieść, która zapewne spodoba się fanom przygód w stylu Indiany Jones. Świat jest stworzony precyzyjnie, a opisy są bardzo wiarygodne. Nie raz trzeba się zastanowić, co tu właściwie jest prawdą, a co tylko literacką fikcją. Jedynej rzeczy, jakiej brakowało mi w książce to humoru, który zazwyczaj towarzyszy takim przygodą. Były, co prawda momenty uśmiechu wywołane ciętymi ripostami bohaterów, ale to jednak nie to, co mały wątek komediowy, sprytnie wpleciony w całość.

Książka jest przyjemna w czytaniu, a płynność akcji nie nudzi. Nie jest to dzieło w żadnym stopniu przełomowe, ale warto je poznać. Dlatego też, jeśli mamy ochotę odwiedzić Egipt i dowiedzieć się co nieco o heretyckim faraonie Echnatonie, esseńczykach czy też sekcie terapeutów, odkryć parę tajemnic i artefaktów, to zdecydowanie warto zaglądnąć do Groty Skarbów.

Książkę recenzowałam dla serwisu Kostnica.Will Adams „Grota Skarbów”
Ilość stron: 440
Wyd. Albatros
Warszawa 2010
Ocena: 5/6

14 komentarzy:

 1. Tak sobie myślę, że książka raczej nie dla mnie..

  OdpowiedzUsuń
 2. myślę że bym się skusiła

  OdpowiedzUsuń
 3. Tak, mroczne tajemnice przeszłości!
  Właściwie nie przepadam za książkami, których akcja toczy się tylko wokół rozwiązywanej zagadki. Jednak ta porusza tematy, które lubię - przede wszystkim starożytny Egipt! Jako że jestem fanką filmu "Mumia" z pewnością sięgnę po tę pozycję.

  OdpowiedzUsuń
 4. Z przyjemnością sięgnę po książkę:). Do Egiptu akurat się nie wybieram, ale pozostałe krainy Afryki mam zamiar dokładnie zgłębić. Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 5. Uwielbiam Indianę Jonesa, takie klimaty i tajemnice z przeszłości. Może się skuszę na tę książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Jesli atmosfera podobna, jak w Indiana Jones to ja bym ją z wielką chęcia przeczytała ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. >> Deline: starożytna kultura Egiptu też należy do moim ulubionych :)

  >> kasandra_85: przypuszczam, że obecnie mało kto się wybiera do Egiptu...

  >> enedtil: skuś się, bo warto :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Ten serwis ma tak wdzięczną nazwę - Kostnica. O, jak ja lubię takie klimaty... ; )

  OdpowiedzUsuń
 9. Ja tam wolę starożytną Grecję, chociaż Egipt też nie jest zły :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie wiem czy przeczytam, nie mam pojecia dlaczego ale czuje że to nie książka dla mnie... Muszę to jeszcze przemyślec ;)
  Co do blokady to usunęłam, jak możesz to sprawdź czy zadziałało, bo komputer czasami robi mi przykre psikusy i nie wszystko działa jak trzeba ;)Jesli nie zadziało spróbuję raz jeszcze...

  OdpowiedzUsuń
 11. Archeolog, hmm, to może być ciekawe ;)

  u mnie nn :)
  [ pamietnik-czytania.blog.onet.pl ]

  OdpowiedzUsuń
 12. Kocham Egipt,więc wpisuję na listę:0

  OdpowiedzUsuń
 13. O ja podobnie jak przyjemnostki i enedtil - klimaty Indiany Jonesa bardzo mi odpowiadają, lubię, więc książka również dla mnie.

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Varia czyta , Blogger