10:46

Single - Piotr Kępski

„Każdy kiedyś był, jest albo będzie singlem. Nawet jeśli twierdzi, że teraz go to nie dotyczy”.

Jakub jest pisarzem amatorem. Hobbistycznie tworzy swą pierwszą powieść o zagadkowym tytule „Błąd krytyczny”. Jej bohaterami są Marta i Filip. Dwójka Polaków, którzy wyemigrowali do Londynu w poszukiwaniu pracy. Od lat są dobrymi przyjaciółmi, pochodzą z małego miasteczka, a ich matki zniknęły w niewyjaśnionych okolicznościach. Każde z nich czuje się samotne, w pewien sposób nie zrealizowane i pozostawione na łasce przypadku. 

Marta to nauczycielka z nerwicą natręctw od lat cierpiąca na bulimię. Matka nigdy nie szczędziła jej słów krytyki, wpędzając ją przez to w coraz większe poczucie winy. Filip jest z kolei niespełnionym człowiekiem sukcesu. Ma wielkie chęci, ale brak mu szczęścia. Utracił dobrze płatną posadę w koncernie farmaceutycznym i obecnie pracuje w biurze obsługi klienta, jednej z kurierskich firm. Kiedy pojawia się możliwość zmiany środowiska, a przy okazji zostawienia wszystkich problemów daleko za sobą, oboje ochoczo pakują walizki.

Akcję obserwujemy z dwóch perspektyw. Jedną jest świat w którym żyje autor książki – Jakub, a drugą rzeczywistość jego powieści – Londyn Filipa i Marty. Całą sytuację poznajemy jak gdyby od środka, czyli tak, jak opisuje ją jej twórca. Kuba tłumaczy, że tworzona przez niego historia powstaje od połowy, a początek dopisze, gdy pozna już puentę całości. Stąd pierwsze wędrujemy do Anglii, a dopiero potem zapoznajemy się z dokładnymi powodami wyjazdu naszych bohaterów. 

Single to opowieść o ludziach, którzy tracąc kogoś bliskiego, uczą się żyć na nowo. I nie chodzi tu tylko o wspomnianą dwójkę emigrantów, bo również Jakub zostaje pozbawiony czegoś ważnego. Postawieni w niełatwych sytuacjach, próbują znaleźć brakujące odpowiedzi i zaznać w końcu odrobiny szczęścia. Podjęte decyzje nie zawsze okażą się być strzałem w dziesiątkę, ale najważniejsze to wciąż próbować.

Piotr Kępski stworzył książkę, która staje się studium samotności współczesnego człowieka. Otoczeni zewsząd innymi ludźmi, tak naprawdę gubimy się w tym tłumie. Wytyczamy sobie wielkie cele, gonimy za pieniędzmi, a nie widzimy tego co mamy tuż obok. Żadne z bohaterów nie jest tak naprawdę w pełni osamotnione – mają przecież siebie nawzajem – a tak trudno im to dostrzec.

Muszę przyznać, że Single bardzo pozytywnie mnie zaskoczyły. Nie brak w nich refleksji, spokojnej narracji, i choć wielbiciele akcji nie mają tu czego szukać, to czytelnicy z psychologicznymi zapędami poczują się jak w domu. Książka ma co prawda parę niedociągnięć, ale w ogólnym rozliczeniu dość szybko o nich zapominamy. Sądzę, że jest to historia, którą warto poznać, dlatego szczerze ją polecam.


  Książkę otrzymałam od serwisu Sztukateria, dzięki uprzejmości wydawnictwa Jirafa Roja.

Piotr Kępski „Single”
Ilość stron: 304
Wyd. Jirafa Roja
Warszawa 2009
Ocena: 4,5/6

18 komentarzy:

 1. Oj ta książka może wzbudzić moje żywe zainteresowanie. Lubię tego typu tematy poruszane w książkach :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Książka raczej nie dla mnie. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Myślę, że może mi się spodobać. Muszę przeczytać:))

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie słyszałam jeszcze o tej książce, ale wygląda bardzo interesująco. Dodatkowo muszę przyznać, że okładka jest całkiem fajna! :) Mam nadzieję, że uda mi się ją przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 5. zaintrygowałaś mnie :) powieść wrzucam na listę do przeczytania :)

  OdpowiedzUsuń
 6. >> http://pisanyinaczej.blogspot.com/: ja również :]

  >> miqaisonfire: to wydawnictwo ogólnie ma rękę do dobrych okładek - proste, a wiele mówiące.

  >> archer: miło mi :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Takie studium może być naprawdę ciekawe, tym bardziej, że lubię odkrywać autorów, o których wcześniej nie słyszałam, a tu mamy do czynienia właśnie z taką sytuacją;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Tym razem jakoś nie skuszę się na tę książkę. Już sama okładka mnie odpycha, ponadto nie przepadam za spokojną narracją. Wybacz, ale mimo twojej dobrej recenzji podziękuje za tę pozycję.
  Pozdrawiam i miłego dnia życzę.

  OdpowiedzUsuń
 9. mam psychologiczne zapędy, więc to coś dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Ciekawa książka, jak będzie okazja na pewno po nią sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Pierwszy raz słyszę o tym autorze i o tym wydawnictwie, jestem zaintrygowana :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Też nie słyszałam o autorze ani wydawnictwie. Warto spróbować:)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 13. Również pierwszy raz słyszę :) Choć okładka taka sobie, treśc wydaje się mile zaskakiwac :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Słyszę pierwszy raz o książce i autorce, ale mam mieszane uczucia. Tematyka jednocześnie zachęca i odtrąca. Chyba się wstrzymam.

  OdpowiedzUsuń
 15. Ja jestem raczej wielbicielką akcji, więc z przeczytaniem tej książki mógłby być u mnie problem. Na dzień dzisiejszy odpuszczę ją sobie.
  Pozdrawiam ;)

  OdpowiedzUsuń
 16. Zdecydowanie nie dla mnie. Ani tematyka, ani szybkość rozgrywania akcji mnie nie zachęca. Obawiam się, że bym przy niej spała.

  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 17. Czy mam psychologiczne zapędy? Nie wiem. Jestem pośrednia, jeśli tak to można określić.;p Ale po książkę chętnie sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
 18. Refleksyjna i chyba trochę smutna. Chciałabym jak najbardziej przeczytać.

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Varia czyta , Blogger