10:46

Oszukać przeznaczenie - Joshilyn Jackson

Rose Grandee stara się być perfekcyjną żoną. Gotuje mężowi wyśmienite obiady, spełnia jego wyszukane zachcianki oraz bezkrytycznie realizuje wszystkie polecenia. Niestety nie robi tego z własnego wyboru, lecz z konieczności. Thom to atletyczny „król” boiska, a zarazem wyrafinowany damski bokser. Wystarczy drobna iskra, żeby stracił nad sobą panowanie i Ro dobrze o tym wie. Stąpa wokół niego na paluszkach, obchodząc się jak z dzieckiem, tylko po to, by ponownie nie wylądować na pogotowiu.

Sprawy zaczynają przybierać zupełnie inny obrót, kiedy pewnego dnia Rose spotyka tarociskę, która przepowiada jej przyszłość. Jak się okazuje nie będzie ona ani zbyt długa, ani tym bardziej szczęśliwa, chyba, że kobieta weźmie los we własne ręce. Sprawa jest dość prosta, albo ona pierwsza zabije swego męża, albo to on zakatuje ją na śmierć.

Opisana przez Joshilyn Jackson historia, tylko z pozoru wygląda na przewidywalną. W rzeczywistości jest to starannie przemyślany thriller o dość niekonwencjonalnym zakończeniu. Już sama postać głównej bohaterki jest dla nas zagadkowa. Można powiedzieć, że Rose ma podwójną naturę, a nawet drobne rozdwojenie osobowości.

Porzucona przez matkę i zostawiona na łasce ojca alkoholika, poprzysięgła, że nigdy nie stanie się taka jak jej rodzicielka. Wyjeżdżając z Alabamy zostawiła za sobą twardą oraz bezwzględną Rosę Mae i stała się Ro Grandee, potulną żoną oraz duszą domowego ogniska. Kiedy jednak uświadamia sobie, że wróżka miała rację, odkurza nie tylko zabytkową broń dziadka, ale i swój zbuntowany charakter. Od teraz wszystkie chwyty są dozwolone, a Ro podejmuje ryzykowne balansowanie między kolejnymi wcieleniami.

Oszukać przeznaczenie nie jest powieścią o przemocy, ale o próbie zaznania sprawiedliwości. Razem z jej bohaterami wyruszamy w podróż po Ameryce, która pozwoli zrozumieć ich zachowanie oraz poznać korzenie zaistniałej sytuacji. Tutaj nikt nie jest z gruntu dobry albo zły. Każdy ma na swoim sumieniu grzechy, lecz decydujące znaczenie będzie miało to, co z ostatecznie nimi zrobi.

Joshilyn Jackson stworzyła książkę, która porwie was od pierwszych stron i nie pozwoli spokojnie zasnąć. Mnogość poruszonych tematów oraz ich uniwersalność, tworzą z niej naprawdę wyjątkową pozycję. Na mnie wywarła ona ogromne wrażenie, a wam serdecznie ją polecam.


 Książkę otrzymałam od serwisu Sztukateria, dzięki uprzejmości wydawnictwa G+J.

Joshilyn Jackson „Oszukać przeznaczenie”
Ilość stron: 386
Wyd. G+J
Warszawa 2011
Ocena: 5/6

19 komentarzy:

 1. Książka już za mną i bardzo mi się podobała. Daje do myślenia. Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja nie czytałem, ale mam ochotę.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ciężka tematyka. Ileż to kobiet żyje właśnie w takim poczuciu strachu obawiając się własnego męża, który fizycznie lub psychicznie znęca się nad małżonką zaś poza domem jest uosobieniem dobroci.
  Książkę chętnie przeczytam jak nadarzy się okazja, gdyż zaciekawiła mnie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Gdzieś już czytałam o tej książce. :) Wydaje się być ciekawa, więc myślę że kiedyś przeczytam. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ech.. tyle książek do przeczytania a tak mało czasu! :) Muszę sobie załatwić taki sprzęt jak Hermiona, żeby ze wszystkim nadążyć :) Zwrócę uwagę na okładkę, zaintrygowałaś mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Książka ciekawa, kusisz swoją recenzją :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo, bardzo interesująca. Mam nadzieję, że uda mi się ją dostać w bibliotece.
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 8. Jeszcze nie słyszałam o tej książce, ale jeśli będzie możliwość to przeczytam. :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Ta książka bardzo mnie interesuje, zastanawiam się tylko czy jest w formie wydania kieszonkowego? bo jeśli tak, to moje oczy tego nie przetrwają.

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo ciekawe, muszę poszukać ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Mnie przekonał najbardziej "thriller o niekonwencjonalnym zakończeniu". I jeszcze rozdwojenie osobowości. Będę musiała poszukać ;).

  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Ciekawa recenzja, na pewno zachęca do sięgnięcia po tą książkę. Myślę, że powinnam ją przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 13. To chyba coś dla mnie. :) Bardzo mnie zaciekawiłaś. Rozejrzę się za nią. :)

  OdpowiedzUsuń
 14. strasznie mnie zaciekawiła recenzja, więc mam nadzieję, że kiedyś będę miała okazję ją przeczytać ;)

  OdpowiedzUsuń
 15. Bardzo chciałabym tę książkę przeczytać, mam wrażenie, że to właśnie taka nietypowa i oryginalna opowieść. Muszę ją zdobyć :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Bardzo lubię takie trudne tematy, więc chętnie sięgnę po książkę, fabuła wydaje się być naprawdę interesująca, podobnie jak główna bohaterka.

  OdpowiedzUsuń
 17. To coś dla mnie. Ale przyznaje, że początkowo kojarzyłam ją z filmem ;)

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Varia czyta , Blogger