20:11

Powrót do Poziomki - Katarzyna Michalak

Oto jest. Druga część przygód Ewy z malowniczej i tętniącej życiem Poziomki. Bohaterka spełniła swoje marzenia. Domek jest prawie wyremontowany, jej pierwsza powieść odnosi coraz większe sukcesy, a córka zdrowo się rozwija. Niestety na dłuższą metę nie wszystko układa się tak perfekcyjnie. W wydawnictwie zaczynają się kłopoty finansowe, mąż nagle oznajmia, że wyjeżdża do Korei, a stara miłość do przyjaciela wciąż tli się żywym ogniem.

Z biegiem akcji poznajemy szczegóły wyjazdu Ewki do Indii oraz historię „prześladowania”  jej przez Tę Michalak. Wszystko to sprawia, że kobieta ponownie musi przemyśleć, co jest dla niej ważne. Ustalenie życiowych priorytetów nie jest łatwym zadaniem, ale... no właśnie.  Kto czytał Rok w Poziomce ten wie, że Ewa to nieporadna farciara, która z wielkim impetem pakuje się w kolejne tarapaty. Co lepsze, jest świadoma tego talentu i kompletnie nad nim nie panuje. Taka mieszanka dla czytelnika może oznaczać tylko jedno: masę fantastycznej zabawy.

Powieść czyta się błyskawicznie. Jest chwytliwa oraz naprawdę barwnie napisana, jednak nie można jej traktować zbyt poważnie. Są fragmenty, gdzie Ewa jest do przesady roztrzepana, a jej szalone przygody zdają się nie mieć końca. Czy w normalnym życiu byłoby to możliwe? Szczerze wątpię, jednak literatura rządzi się innymi prawami, z których najważniejszy jest talent autorki. Pani Katarzyna ma dar do tworzenia postaci, którym się wierzy na przekór temu, co one wyprawiają ;) Ewa, Jasia, Gapa, Pepsi, Sajgonki... aż samemu chciałoby się mieć takie sąsiedztwo. 

Książka jest tak pogodna i optymistyczna, że śmiało mogę ją rekomendować jako lekarstwo na największą chandrę. Komiczna i nieco baśniowa historia dowodząca, że „małe cuda zdarzają się każdemu z nas”. Serdecznie polecam!


Katarzyna Michalak „Powrót do Poziomki”
Ilość stron: 295
Wyd. Literackie
Ocena: 4,5/6

15 komentarzy:

 1. Ciekawa recenzja. ;) Sama biorę się za "Sklepik z niespodzianką. Bogusia" K. Michalak. Ale mam problem z przebrnięciem przez początek... Ale zobaczymy. ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Niezbyt jestem przekonana do tej autorki, ale może kiedyś... :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja tak jak Querida nie jestem przekonana do autorki. Może kiedyś dam jej szansę, lecz na pewno nie teraz :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo mi się podobała, choć nowsze książki Kasi Michalak są lepsze :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Pani Michalak jest nadal dla mnie tajemnicą. Myślę, że najwyższy czas sięgnąć po jej książki, szczególnie teraz, gdy mam ochotę na przyjemne i szybkie lektury :)

  OdpowiedzUsuń
 6. O autorce dużo słyszałam, ale jeszcze nic nie czytałam. Brak czasu ;( Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 7. Czytałam pierwszą część, więc muszę szybko rozejrzeć się i za ,,Powrotem do poziomki'', gdyż bardzo polubiłam twórczość Kasi Michalak.

  OdpowiedzUsuń
 8. Muszę najpierw przeczytać pierwszą część.

  OdpowiedzUsuń
 9. Twórczość pani Michalak jeszcze przede mną, ale niedługo zabieram się za "Poczekajkę". Jeżeli mi się spodoba, to z pewnością sięgnę również i po tę serię;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Lato w Poziomce bardzo mi się podobało, więc pewnie sięgnę i po Powrót do Poziomki.

  OdpowiedzUsuń
 11. Jeszcze nie czytałam, ale mam zamiar to zmienić. Cenię sobie twórczość tej Pani ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. Pierwsza część czeka na mojej półce i z pewności jeśli mi się spodoba, chwycę za kolejne ;)

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Varia czyta , Blogger