10:40

Po apokalipsie - Maureen F. McHugh

Czym jest koniec świata? Zagładą dla całej ludzkości? Momentem w którym zmarli powracają z grobu, a może wręcz przeciwnie, zdarza się on codziennie, gdy na kuli ziemskiej, świat kończy się dla jednego, pogrążonego w rozpaczy człowieka? Pytania te bez wątpienia zadała sobie Maureen F. McHugh tuż przed napisaniem swej pierwszej, wydanej na polskiej ziemi książki.

Czym jest Po apokalipsie? Opowieścią, a właściwie opowiadaniami, bo każda historia skupia się na innej osobie, traktującymi o świecie który uległ zagładzie. W jednym przypadku jest to panująca w Nowym Meksyku susza, kiedy indziej wyzyskująca dla kobiet praca w Szanghaju, a nawet atak zombie w amerykańskim miasteczku. Co łączy ze sobą te okoliczności? Ludzie oraz ich niewyczerpana wola walki o normalną przyszłość.  

Najbardziej przerażające w tej książce, nie są jednak stwory ani nuklearne zagrożenie. Groza tkwi w zwykłości, wręcz pospolitości opisanych tu zdarzeń. Bohaterowie są niepokojąco podobni do nas samych. Przyjaźnią się, kochają, próbują nawet realizować swoje marzenia. Czy im się to udaje, jest już kwestią losową, ale zabieg ten zmusza nas do zastanowienia się nad samym sobą. Czy i dla nas świat zbliża się ku końcowi? Czy jesteśmy gotowi na szykujące się być może starcie?

Maureen F. McHugh stworzyła bardzo surową, wybiegającą daleko poza ramy gatunku opowieść, ale czuję po niej lekki niedosyt. Chciałabym aby tych historii było więcej, aby były one trochę dłuższe, a przede wszystkim, żeby ich bohaterowie jakoś się ze sobą łączyli. Mimo to Apokalipsę oceniam jako ciekawe, literackie doznanie, choć nie sądzę bym jeszcze kiedyś miała do niej wrócić.


Maureen F. McHugh „Po apokalipsie”
Ilość stron: 220
Wyd. Replika
Ocena: 4/6

21 komentarzy:

 1. Dosyć ciekawie się zapowiada, więc może kiedyś zmierzę się z tą książką.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ojej, mocna rzecz, ta zwyczajność i jej groza, to może być coś niesamowitego. Barrrrrrdzo mi się ona marzy!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ja się muszę w końcu zabrać za Drogę Cormaca McCarthy'ego. ponoć najlepsza książka w tym gatunku.

   Usuń
 3. Brzmi bardzo interesująco, zdecydowanie ciekawi mnie takie ujęcie apokalipsy, niesztampowe, w oparciu o różne definicje.

  OdpowiedzUsuń
 4. Czeka u mnie na półce na przeczytanie :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie wiedziałam, że książka będzie miała formę opowiadania/opowiadań. Szkoda, bo chyba wolałabym przeczytać spójną historię. Poza tym od niedawna zaczęłam interesować się tego typu apokaliptyczną literaturą sci-fi i na pewno zajrzę i tutaj.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. też liczyłam na ciągłą akcję, tym bardziej że nie czytałam opisu na tylnej stronie, a tu przy trzeciej historii znowu inny bohater i mało elementów wspólnych. nie narzekam, bo opowiadania lubię, ale powieść wypadła by na pewno lepiej.

   Usuń
 6. Nie lubię opowiadań i mało kiedy po nie sięgam, do tego nie ciągnie mnie nawet do tej książki na chwilę obecną ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Jestem przed lekturą i staram się nie oczekiwać zbyt dużo po zbiorze opowiadań :) Natomiast myślę, że lektura ta będzie lekka i przyjemna i z takim nastawieniem po nią sięgnę :)
  Pozdrawiam,

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. przyjemna, ale dająca też do myślenia. w tej tematyce McHugh na pewno wniosła coś nowego.

   Usuń
 8. Tematyka jest interesująca, ale i trudna. Jestem ciekawa, jak autorka sobie z nią poradziła. Mimo wszystko mam wrażenie, po książkach Kinga dotyczących (różnie pojmowanego) końca świata niełatwo będzie mnie zachwycić.
  Co do komentarza powyżej - nie ma to jak krytykować innych anonimowo;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. o końcach świata niewiele jeszcze czytałam, ale do tej pory najbardziej zachwyciło mnie O sekundę za późno. porażką był Gwiazdozbiór psa, natomiast Apokalipsa jest gdzieś po środku.

   Usuń
 9. Z jednej strony wiem, że mogłaby to być pasjonująca książka, ale z drugiej nie czuję, jakby była to lektura dla mnie. Muszę przemyśleć, czy i kiedy po nią sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie czytałam jeszcze o tej książce, lecz z chęcią bym się z nią zaznajomiła.

  OdpowiedzUsuń
 11. Ta tematyka ostatnio bardzo mnie interesuje!

  OdpowiedzUsuń
 12. Mocno Subiektywna wybacz, że usunęłam Twój komentarz, ale opinia została specjalnie tak formułowana, żeby nie zdradzać zakończenia pierwszego opowiadania. Jego puenta to najlepsza i zarazem najmocniejsza część historii.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. może zdanie nie jest zbyt trafnie sformułowane znając całość, ale pisząc ten zwrot bazowałam na pierwszym skojarzeniu, żeby czytelnik po zapoznaniu się z moim tekstem, nie został pozbawiony efektu zaskoczenia. nie ma nic gorszego niż zbyt szczegółowy opis książki.

   Usuń
 13. Mimo Twojego niedosytu, ja chcę poznać tę książkę. Ciekawi mnie ta groza i podobieństwo do nas samych...

  OdpowiedzUsuń
 14. Prawda jest taka, że najprostsze sprawy mogą się okazać najokropniejsze, a ludzie mogą się okazać największymi potworami. Twierdzisz, że pozostawia niedosyt, ale podobnie jak Katarzynę, mnie trochę kusi.

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Varia czyta , Blogger