09:16

Śmieć - Andy Mulligan

Czy może istnieć życie na wysypisku śmieci? Dzieci bawiące się odpadkami i przeszukujące kolejne hałdy… przecież to wydaje się być straszne, nawet w wyobraźni.

Niestety dla Raphaela tak wygląda rzeczywistość. Segreguje on plastik oraz papier, licząc na zysk w pobliskim punkcie skupu, aż pewnego dnia szczęście się do niego uśmiecha. W worku wyciągniętym spod śmieci, znajduje sporą sumę pieniędzy. Czy ta wygrana od losu, naprawdę zadowoli chłopca?

Może to wydawać się przesadnym stwierdzeniem, ale książki takie jak Śmieć, powinno serwować się dzieciom, jako lektury szkolne. Ileż to więcej wynosiłby one z zajęć, gdyby zamiast archaicznych powieści, mogły choć raz w semestrze, przeczytać coś takiego. Andy Mulligan opisuje autentyczne życie ich rówieśników w biednych zakątkach Indii. To, jak utrzymują oni siebie oraz rodziny, tylko z tego co znajdą na wysypisku, jak mieszkają na cmentarzyskach (o czym mówi też Martyna Wojciechowska) w kraju ogarniętym korupcją i wszechobecnym głodem.

Niby to tylko zmyślona „bajka”. Fikcja literacka, która nie dotyka nikogo konkretnego, a działa na psychikę, przybliżając nam tysiące istnień.

Trwają prace nad ekranizacją książki i bardzo się z tego cieszę. Kto nie przeczyta, niech chociaż obejrzy, jak Raphael wraz z przyjaciółmi, walczą o lepsze życie.

Kobieta na krańcu świata – Życie w grobowcu

Andy Mulligan „Śmieć”
Ilość stron: 292
Wyd. Replika
Ocena: 5/6

24 komentarze:

 1. Muszę przyznać, że mnie zaintrygowałaś.

  OdpowiedzUsuń
 2. Po przeczytaniu pierwsze co mi przyszło na myśl, to że raczej nie dla mnie ta książka. Ale po chwili jakoś tak pomyślałam, że może jednak? Zobaczymy. Na razie nie zapisuję, ale dziękuję za pomysł:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. w gatunku młodzieżowym jest to naprawdę ambitna książka i przerażająca prawdą, jaką przedstawia.

   Usuń
 3. Masz rację, takie książki powinno się czytać w szkołach, a nie lektury, z których dzieci tak niewiele rozumieją. Jestem zaintrygowana tą powieścią i mam nadzieję, że będę miała okazję po nią sięgnąć :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Masz rację z tymi lekturami, nasze czasy wymagają modyfikacji listy szkolnych czytadeł, jeśli dalej będzie tak jak jest, rosnące pokolenie zupełnie porzuci czytanie... A książkę chętnie przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. tzn klasyka musi zostać, ale warto by ją urozmaicić o coś lżejszego, żeby lektura była nie tylko edukacja, ale przede wszystkim miłą rozrywką. niech dzieci posmakują czegoś innego.

   Usuń
 5. Na początku przeczytałam Śmierć, a to Śmieć... smutny tytuł :( mimo to chcę przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ja też, ale Śmierć byłaby smutniejszym tytułem ;)

   Usuń
  2. wydaje mi się, że ta pomyłka staje się powoli normą bo sama ja z początku śmiercią nazywałam.

   Usuń
 6. Za kilka dni zacznę czytać ,,Zawsze piękne", książkę, która opisuje życie w slumsach Bombaju. Wiem, że jest to ciężka powieść, więc mogę wyobrazić sobie, jak przeżywałaś lekturę ,,Śmiecia".

  OdpowiedzUsuń
 7. Słyszałam o tej książce i mam ochotę ją przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 8. Póki co mam w kolejce wiele innych książek... a ta ywdaje się być taka oryginalna.

  OdpowiedzUsuń
 9. Czytałam książka skłania do refleksji. Warto ją przeczytać

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. rzecz idealna dla młodych i tych nieco starszych. świetnie uzupełnia odcinek Kobiety na krańcu świata.

   Usuń
 10. Odcinek Martyny bardzo mi się podobał. Do książki też chętnie sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
 11. Jak to się stało, że przegapiłam tą książkę?! Dziękuję za zwrócenie uwagi :) Koniecznie muszę przeczytać i podsunąć młodszej siostrze :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. myślę, że będzie się Wam obu bardzo podobać. miłe zaskoczenie wśród młodzieżówek.

   Usuń
 12. Mnie jakoś ta książka nie zainteresowała. Co prawda miałam okazje ją przeczytać, ale z niej nie skorzystałam.

  OdpowiedzUsuń
 13. Masz rację. Takie książki dzieciaki ze szkoły powinny znać, bo otwarłyby im oczy na świat.

  OdpowiedzUsuń
 14. Najpierw miałam wielką ochotę na tę książkę, po pewnym czasie zaczęłam mieć wątpliwości, ale teraz znowu narobiłaś mi ochoty. Chyba jednak się skuszę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. na pierwszy rzut oka, może się to wydawać jakimś wtórnym Slumdogiem, ale historie te są od siebie zupełnie różne. mi Śmieć bardzo przypadł do gustu.

   Usuń
 15. Kolejna powieść warta uwagi i do tego okraszona wartościami i refleksjami.

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Varia czyta , Blogger