08:08

Troje - Sarah Lotz

Obowiązek dochowania tajemnicy wydawniczej do 12 maja, przesyłka pierwszego rozdziału w czarnej kopercie, otoczka sensacji i skandalu – z taką promocją książki jeszcze się nie spotkałam. 

O co w ogóle chodzi, z tym całym: „uwaga spisek i wielka tajemnica”? O marketing, bo o cóż by innego ;) Muszę jednak przyznać, że chciał czy nie chciał, wyobraźnia zaczęła pracować, a to już połowa sukcesu, żeby książka mi się podobała. 

Jest 12 stycznia 2012 roku. Na czterech kontynentach dochodzi do czterech katastrof lotniczych, w których ginie ponad tysiąc osób. W trzech z nich zdarza się jednak cud i przeżywa jeden z pasażerów. Trójka ocalałych, która szczęśliwym trafem nie doznaje żadnego uszczerbku na zdrowiu, budzi w mediach sensację, a ludzie w ich ocaleniu doszukują się coraz głębszych teorii. Gdzie leży prawda tych dramatycznych wydarzeń? W zrządzeniu losu, zamachu terrorystycznym, a może ingerencji Obcych? 

Troje są bardziej dziennikarskim reportażem, niż standardowo pojmowaną powieścią. Prezentują różne wersje wydarzeń (artykułów prasowych, wywiadów) i żadnej z nich nie kwitują komentarzem. Sami musimy dokonać wyboru w czyich słowach kryje się prawda, a gdzie kończy się ludzkie szaleństwo, wierzcie mi jednak, nie jest to wcale łatwe. 

Książka Sarah Lotz to świetnie skonstruowane czytadło, gdzie bez trudu odnajdziemy prawidła, rządzące współczesnym światem. Starannie przemyślana i wbrew pozorom, łatwa do spełnienia historia globalnej psychozy, z tym, że są na ziemi kryminały, które wzbudziły we mnie znacznie więcej emocji. Jest dobrze, ale nie tak rewelacyjnie, jak sugeruje reklama. 


Sarah Lotz „Troje” 
Ilość stron: 480 
Wyd. Akurat 
Ocena: 4,5/6

32 komentarze:

 1. Książkę mam na półce i czeka w kolejce na przeczytanie, ale chyba nieprędko po nią sięgnę, gdyż ten cały medialny szum wokół niej lekko mnie zniechęca. Zresztą ty również twierdzisz, że wcale nie tak rewelacyjnie, jak sugeruje reklama.

  OdpowiedzUsuń
 2. Chyba już wszyscy czytali poza mną ;) Opinie są lekko podzielone, ale wszyscy twierdzą, że to dobre czytadło, czyli książka idealna na lato.

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. reklama Trojga okazała się wyjątkowo skuteczna, więc ilość opinii wcale mnie nie dziwi.

   Usuń
 3. Całkiem ciekawa książka, fabuła intrygująca i sposób przedstawienia też. Szkoda, że nie jest arcydziełem, może kiedyś ją przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Zazwyczaj tak jest, że robi się dużo szumu wokół książek, które potem tak naprawdę "tyłka nie urywają" :) ten motyw skojarzył mi się trochę z serialem "Lost". Nie mówię książce 'nie', jeśli trafię na nią w bibliotece, to zapewne sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. prócz motywu samolotu, książka nie ma z Lostem nic wspólnego. o zupełnie inne mechanizmy i zjawiska w Trojgu chodzi, ale też jest bardzo specyficzna.

   Usuń
 5. Bardzo chciałabym przeczytać tę książkę. O, widzę, że właśnie czytasz "Zabłądziłam", jedną z moich ulubionych książek. Na pewno się nie zawiedziesz:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja mam jej lekturę za sobą. Nie jest to gatunek który czytam na co dzień, nie mam porównania. Ale podobała mi się ta książka.

  OdpowiedzUsuń
 7. Mnie ta cała otoczka urzekła i wyprowadziła na manowce. Były momenty, w których szukałam w Internecie informacji o katastrofach ;) Jedyne co trochę mi przeszkadzało, to zbytnia spójność zeznań świadków, natomiast cała formuła książki w książce sprawia, że długo o tej lekturze nie zapomnę.
  P. jak Ty to robisz, że potrafisz podsumować 300 stron w kilkunastu zdaniach? Podziwiam i zazdroszczę ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. myślisz, że mnie nie? ;) też przeszukałam całą sieć dopatrując się czegoś na temat Czarnego Czwartku, choć od początku dziwiło mnie, jak mogłam o takich katastrofach niczego nie usłyszeć.

   Usuń
 8. Mam w najbliższych planach. Czytałam dużo dobrego o tej książce.

  OdpowiedzUsuń
 9. Książeczka już stoi u mnie na półce, a takie ocenki tylko mnie zachęcają by po nią sięgnąć. Pozdrawiam! ksiazkowa-przystan.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 10. Sam pomysł na promocję jest niezły, ale co do książki, mam pewne obawy. Śmierdzi mi trochę książkami pokroju Dana Browna, którego wyjątkowo nie lubię.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Brown i Lotz, to dwie różne bajki. Trojga właściwe nie potrafię do niczego przyrównać.

   Usuń
 11. Promocja im się udała. Książki jeszcze nie czytałam, bo jakoś do mnie dojść nie może :/

  OdpowiedzUsuń
 12. Mam tę książkę na oku od jakiegoś czasu, choć chyba spodziewałam się po niej czegoś trochę innego, ale poczytamy, zobaczymy. A promocję bez dwóch zdań miała świetną. :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Jakoś nie ciekawi mnie ta książka, więc raczej jej nie przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 14. Jeszcze nie czytałam, ale przyznać muszę, że kampania promocyjna i na mnie zrobiła wrażenie. Troje zbiera mieszane opinie, dlatego ciągle chcę przeczytać, ale już z trochę mniejszym entuzjazmem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. mnie ten szum wokół książki też trochę zniechęcał, ale w końcu ciekawość okazała się być silniejsza.

   Usuń
 15. Słyszałam co nie co o tej książce i myślałam, że to naprawdę będzie jakieś wielkie "wow", no ale chyba jeszcze trochę poczeka w kolejce na przeczytanie
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 16. Wszyscy polecają, wszyscy czytają... chyba też sobie na razie daruję:)

  OdpowiedzUsuń
 17. Mam książkę i będzie mi dane samej ocenić jej unikatowość :)))

  OdpowiedzUsuń
 18. Czytając troszkę się nakręciłam, że może to wszystko co się tam wydarzyło jednak prawda:) książka była fajna:) cieszę się, że miałam okazję przeczytać;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ja również, choć denerwowało mnie jej strasznie miękkie wydanie. książka dosłownie "wylewa" się z dłoni.

   Usuń
 19. Jeszcze nie czytałam, ale chcę przeczytać i podczas ostatniej wizyty w Empiku bardzo się wahałam, jednak nie kupiłam. Jeszcze:)

  OdpowiedzUsuń
 20. Można ją właśnie wygrać u mnie na blogu w konkursie :)

  OdpowiedzUsuń
 21. No, trochę robisz smaka, tym bardziej opowiadając o tej otoczce jeszcze przed premierą. Lista książek na lato się wydłuża, szkoda, że lato wydłużyć się z tego powodu nie chce ;)

  OdpowiedzUsuń
 22. Muszę zagłębić się w tę historię

  OdpowiedzUsuń
 23. Mam na półce, ale jeszcze nie przeczytałam - zawsze jest coś innego. Ale kolejna dobra recenzja w sieci - chyba skuszę się.
  http://zakurzone-stronice.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 24. Właśnie czytam, póki co wydaje się ciekawa. A akcja z czarnymi kopertami była niczego sobie :D

  OdpowiedzUsuń
 25. Uwielbiam takie tematy:)muszę kupić:)

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Varia czyta , Blogger