08:15

Koronkowa robota - Pierre Lemaitre


Wydawnictwa przyzwyczaiły mnie już do faktu, że pierwsze tomy wydaje się jako ostatnie, więc przy Lemaitre daruję sobie narzekanie. Pochwalę za to fabułę i jej kryminalno-literackie podłoże, bo czytanie książki o książkach zawsze wzbudza we mnie dodatkową ekscytację. 

Na przedmieściach Paryża jakiś szaleniec zaczyna ćwiartować młode kobiety. Pierwszymi ofiarami stają są dwie prostytutki, z czego jedna z nich zostaje wypatroszona, a jej głowa przybita do ściany. W pościg za mordercą rusza Camille Verhoeven, niskiej postury, ale wielkiego umysłu policjant, który  w momencie staje się ulubieńcem Francuskich mediów.

Po przeczytaniu Alex i Ślubnejsukni zwariowałam na punkcie Pierre Lemaitre. Facet ma niesamowity talent do budowania atmosfery i złożonych zagadek, potrafi dozować napięcie, a bohaterowie zawsze dalecy są od banału. Koronkowa robota to dopiero przedsmak jego możliwości, jednak w debiucie jest to nie tyle uzasadnione, co wręcz mile widziane. 

Główna zaleta historii? Nawiązania do literackich klasyków z dziedziny kryminologii i nie będę tu opisywać "co i dlaczego". Weźcie więc książkę do ręki, przeczytajcie, myślę, że was zadowoli.   


Pierre Lemaitre "Koronkowa robota"
Ilość stron: 416
Wyd. Muza
Ocena: 5/6

17 komentarzy:

 1. Bardzo lubię Lemaitre'a, więc nie omieszkam przeczytać;) Ileż miałam emocji przy "Alex", ło matko! Wątki autotematyczne bardzo mnie tu intrygują, nie spodziewałam się ich;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Alex i Suknia to mistrzostwo świata. Ofiara totalnie mnie rozczarowała, ale seria o Verhoevenie nie ma sobie równych.

   Usuń
 2. Urzekła mnie okładka tej książki - nie wiem, co z nią jest, ale szalenie mi się podoba :) Autora nie znam niestety.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo mnie intryguje ten autor. Słyszałam o nim same pochwały. A, że kryminały uwielbiam to pewnie kiedyś po niego sięgnę :)

  Pozdrawiam :) Przy gorącej herbacie

  OdpowiedzUsuń
 4. Raczej nie zrozumiałabym tych nawiązań, co tylko by mnie zirytowało.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. nie znajomość tych książek w niczym nie przeszkadza - wiem to po sobie ;)

   Usuń
 5. Czytałam jedynie ,,Alexa", chętnie sięgnę po ,,Koronkową robotę", na pewno również mi się spodoba.

  OdpowiedzUsuń
 6. Mam słabość do inteligentnych panów detektywów i dobrej atmosfery, więc kusisz:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Skoro wszyscy uwielbiają tego autora, może i ja się skuszę? Świetna recenzja! ;) Buziaki! :*

  coffeethebook.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 8. Jeszcze nie czytałam tego autora i żałuję. Życia mi jednak chyba nie starczy na wszystkie powieści, po które chciałabym sięgnąć.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. mam ten sam problem. dlatego staram się celować w powieści o wysokich notach - mniejsze prawdopodobieństwo, że mnie zawiodą.

   Usuń
 9. "Koronkowa robota" zrobiła na mnie bardzo pozytywne wrażenie, z pewnością dlatego, że uwielbiam sposób, w jaki Lemaitre opisuje bohaterów, ludzkie działania i sam świat przedstawiony.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. jego sposób pisania i opisywania miejsc, kojarzył mi się ze sztuką teatralną i didaskaliami. rzuca miejscami takie zdania, że atmosfera w momencie się tworzy.

   Usuń

Copyright © Varia czyta , Blogger