08:18

Jeszcze jeden oddech - Paul Kalanithi


Historia człowieka zakochanego w literaturze oraz neurochirurga, dążącego do zrozumienia związku pomiędzy życiem i śmiercią. 

Oto lekarz, którzy pozostał człowiekiem. Techniczna doskonałość to dla niego zdecydowanie za mało. Za swój cel obrał niesienie pomocy pacjentowi oraz rodzinie w rozumieniu tego, co się dzieje. "Kiedy na interwencję skalpela jest już za późno, jedynym narzędziem neurochirurga pozostają słowa". W końcu tak, jak jego pacjenci, Paul staje w obliczu ostatecznego, usiłując zrozumieć, co uczyniło jego życie wartym przeżywania. 

Jeszcze jeden oddech to książka o doskonaleniu swoich umiejętności, i nie chodzi tu wyłącznie o sprawne władanie skalpelem, ma to przede wszystkim odzwierciedlenie w podejściu do drugiej osoby. W nastawieniu na to by jej słuchać, by chcieć poświęcić jej uwagę.

Paul Kalanithi kiedy poznał swoją diagnozę nie wpadł w panikę. Stawił się gotowy do walki, a opowieść, którą spisał nie nosi znamion smutku ani depresji. To pozycja osadzona w nauce, przybliżająca zakamarki mózgu i tajemnice w nich ukryte. Opowieść o małżeństwie, bliskości, precyzji niezbędnej w neurochirurgii.

Krzepiąca i pełna nadziei. Sądzę, że będzie się podobać.


Paul Kalanithi "Jeszcze jeden oddech"
Ilość stron: 232
Wyd. Literackie
Ocena: 4,5/6

6 komentarzy:

 1. Miałam ją w rękach ostatnio, ale nie wiedzieć czemu odłożyłam na półkę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Potwierdzam, że jest bardziej medyczna niż psychologiczna i wcale nie jest depresyjna.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. powinni ją poznać wszyscy lekarze, by zobaczyć jak się powinno postępować z pacjentem.

   Usuń
 3. Ola z książki zawsze z nami7 listopada 2016 10:24

  Chętnie się z nią zapoznam.

  OdpowiedzUsuń
 4. zachęcam. czyta się lekko i przyjemnie.

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Varia czyta , Blogger