14:52

Ze słownikiem: Doktor Dolittle i jego zwierzęta, Czarnoksiężnik z krainy Oz


Nie od dziś mawiają, że prawdziwe piękno powieści poznać można dopiero, gdy czyta się ją w oryginale. Nie ważne ile pracy włożył w przełożenie utworu tłumacz, są zwroty i określenia, których w pełni oddać się po porostu nie da. Co jednak w sytuacji, gdy znajomość języka nie pozwala nam swobodnie cieszyć się lekturą? Tu z pomocą przychodzi nam nowe wydawnictwo. 

Ze Słownikiem to wydawca, który za cel obrał sobie klasyczną literaturę w języku angielskim i uzbroił ją w słownik trudniejszych wyrazów. Zwroty towarzyszą nam na marginesach poszczególnych stron, a ich pokaźny zbiór rozpoczyna też i wieńczy każdą z historii. Mi przypadła przyjemność poznania dwóch tytułów z oferty: Doktora Dolittle oraz Czarnoksiężnika z krainy Oz. Każda z powieści była mi już znana za sprawą ekranizacji, jednak literatura, a jeszcze literatura w oryginale, to zupełnie inna para kaloszy niż film. Zarówno historia dziewczynki trafiającej do magicznej krainy, jak i doktora rozumiejącego mowę zwierząt, otwiera przed nami nowe wymiary - raz, że skupiamy się bardziej na treści i jej prawidłowym rozumieniu, a dwa, większą uwagę zwracamy na język oraz wykorzystane zwroty.

Myślę, że każdy kto opanował angielski w umiarkowanym stopniu, będzie w stanie poradzić sobie z lekturą, poszerzając w przyjemny sposób swój osobisty słownik. 


Hugh John Lofting "The Story of Doctor Dolittle"
Ilość stron: 186
Lyman Frank Baum "The Wonderful Wizard if Oz"
Ilość stron: 248
Wyd. Ze Słownikiem
Ocena: 5/6

P.S. Przypominam o Mikołajkowym konkursie --> klik.

3 komentarze:

 1. Sama jeszcze nie miałam okazji zerknąć do książek tego wydawnictwa, ale kuszą z każdej strony!

  OdpowiedzUsuń
 2. Motyw naprawdę dobry, mam nadzieję, że wydawnictwo rozszerzy ofertę ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ola z książki zawsze z nami1 grudnia 2016 11:04

  Bardzo mi się ten pomysł podoba. Powinni je wprowadzić do programu nauki języka w szkole.

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Varia czyta , Blogger