09:05

Amerykańscy bogowie - Neil Gaiman


Historia drogi w której spotykamy prastare bóstwa, w bardzo współczesnych rolach. 

Cień wychodzi z więzienia. Od kilku tygodni żyje wizją spotkania się z żoną i rozpoczęcia wszystkiego na nowo. Niestety w przeddzień opuszczenia zakładu Laura ginie, a on do reszty traci grunt pod stopami. Wtem z nietypową propozycją wchodzi pan Wednesday - Cień ma być jego szoferem, wykonywać polecenia, a w wyjątkowych przypadkach robić krzywdę ludziom, których należy skrzywdzić. Zlecenie dość ryzykowne dla byłego więźnia, ale jeszcze bardziej zastanawiający będzie jego pracodawca.

Im mniej ludzi w nich wierzy, tym bardziej stają się ludzcy. Upadają, gubią się, giną. We współczesnym świecie nikt nie ma lekko, a zwłaszcza bogowie. 

Neil Gaiman stworzył opowieść, która zachwyca od pierwszych stron tekstu. Podobało mi się w niej dosłownie wszystko: spojrzenie na bohaterów, podejście do świata, język, wtrącenia z historii Stanów Zjednoczonych. Oczywiście wciąż  jest to fantazja, ale bardzo realna i skłaniająca do refleksji. 

Jaki jest los prastarych bogów o których wierni zdążyli już zapomnieć. Czy rozpłynęli się w nicości, pozbawieni ofiar i uwielbienia, a może radzą sobie w jakiś inny sposób?

Piękna, oryginalna, zwariowana i barwna. Amerykańscy bogowie to tytuł, który należy poznać i bohaterowie, których nie da się zapomnieć. W kwietniu na antenie Starz ma ruszyć serial na jej motywach - trzymajmy kciuki by choć w połowie był tak samo dobry.

Książkę kupisz na 
Neil Gaiman "Amerykańscy bogowie"
Ilość stron: 596
Wyd. MAG
Ocena: 6/6

9 komentarzy:

 1. Do tej pory nie sięgałam po Gaimana, wydawało mi się, że to za ciężka proza dla mnie, ale od jakiegoś czasu mam wielką ochotę właśnie na "Amerykańskich bogów".

  OdpowiedzUsuń
 2. To było moje pierwsze spotkanie z jego twórczością. Cudownie bawiłam się podczas lektury i nadal to pamiętam, chociaż minęło od tego sporo czasu. A te nowe wydania? Bajka:D

  OdpowiedzUsuń
 3. Dużo bardziej lubiłam Nigdziebądź czy Gwiezdny pył

  OdpowiedzUsuń
 4. ...może być naprawdę ciekawa :-) ... chętnie ją przeczytam ... dziękuję za kolejną książkową podpowiedź ... zdjęcia jak zwykle interesujące :-) ...

  OdpowiedzUsuń
 5. Brzmi naprawdę świetnie, więc chyba się za nią rozejrzę. ;)

  Pozdrawiam,
  Koneko z recenzje-koneko.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 6. Jestem bardzo ciekawa jak wyjdzie serial, dobrze byłoby przypomnieć sobie treść. Książkę czytałam już dawno temu, a w tym wydaniu wygląda znakomicie:)
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 7. Okładka piękna. Jeszcze piękniejsze są Twoje kapcie :P

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Varia czyta , Blogger