17:59

Wysokie Góry Portugalii - Yann Martel


Gdy kogoś spotyka wielka tragedia, zdarza się, że nigdy więcej się nie uśmiecha, zaczyna pić, albo tak jak Thomàs, decyduje się przemieszczać tyłem. Jest to protest wobec świata i boga. Sprzeciw przeciwko temu, co się stało. 

Pewnego dnia Thomàs postanawia wyjechać w Wysokie góry Portugalii. Chce dokonać ostatecznego aktu zemsty i odnaleźć pewien krucyfiks - artefakt, mogący wywrócić całe chrześcijaństwo do góry nogami. 

Yann Martel stworzył oryginalną opowieść pełną frazesów i zdań wartych zapamiętania. Można rozumieć je dosłownie, można analizować metafory. Rzecz nietuzinkowa, ale też niełatwa w odbiorze. To jakby trzy historie w jednej oprawie, których wspólnym mianownikiem staje się rozumne stworzenie. 

Właściwie nie wiem, co o tej książce sądzić. Z jednej strony jest to realistyczna opowieść o traumie i sposobach na radzenie sobie ze stratą. Z drugiej zaś, autor umieścił tutaj sceny które mogą przyprawić nas o totalne zdziwienie (np. sekcji zwłok i zaszywania się w ciele), które umiejscawiają jego historię, gdzieś na pograniczu fantastyki i rzeczywistości.

Barwna, zastanawiająca, pełna przemyśleń, a jednocześnie pogodna opowieść, po której serce zostaje w Wysokich górach Portugalii.   
Za możliwość lektury dziękuję Wydawnictwu


Yann Martel "Wysokie góry Portugalii"
Ilość stron: 320
Wyd. Albatros
Ocena: 4/6

5 komentarzy:

 1. Książka piękna, mówiąca o rzeczach bolesnych, ale w sposób całkowicie inny niż zazwyczaj.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ze względu na to, że ksiązka porusza ciężke tematy na pewno będę ją mieć na uwadze :)

  Pozdrawiam
  I feel only apathy

  OdpowiedzUsuń
 3. Muszę przeczytać, Życie Pi bardzo mi się podobało.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ola z książki zawsze z nami16 stycznia 2017 10:34

  Może i wymagająca, ale zapowiada się przednie.

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Varia czyta , Blogger