13:47

Ewolucja według Calpurnii Tate - Jacqueline Kelly


"Zdumiewające ile można zobaczyć, jeśli się po prostu siedzi cicho i patrzy".

Calpurnia Tate lat 11 i 3/4, uzbrojona w Notes Naukowy poświęca się obserwacją. Jej obiektami badawczymi stają się ptaki i owady, ssaki, płazy, a nawet członkowie własnej rodziny. Płynnie przechodzi od analiz czynionych nad przepoczwarzającą się gąsienicą, do niemającego szczęścia w miłości brata. Jest przy tym urokliwie zabawna, a wysunięte wnioski choć uproszczone, zaskakują trafnością. 

Ewolucja według Caluprnii Tate to opowieść dla małych odkrywców i tych, którzy uwielbiają stawiać pytania. Klimatem osadzona pomiędzy Flawią de Luce i Anią z Zielonego Wzgórza, udowadnia, że do odważnych świat należy, a płeć nie ma w tej kwestii żadnego znaczenia.

Śmiało mogę przyznać, że dawno tak przyjemnie nie czytało mi się książki dla dzieci. Z jednej strony przedstawiony w niej świat jest strasznie idylliczny, wszyscy się tu szanują, słuchają, kochają, a z drugiej na co dzień tak bardzo nam tego brakuje, że miło poczuć taką beztroskę choćby na papierze. 

Opowieść o tym, jak dziewczyny mogą stać się odkrywcami, a chłopaki udać się na ploty. Mądra, zaskakująca, ale ostrzegam - powodująca niedosyt, szczęście jest kontynuacja. 

Jacqueline Kelly "Ewolucja według Calpurnii Tate"
Ilość stron: 336
Wyd. Dwie Siostry
Ocena: 5/6

8 komentarzy:

 1. Świetny pomysł na prezent dla młodszej siostry.

  OdpowiedzUsuń
 2. Książka wydaje sie zabawna i słodka! Sama bym ją z chęcią przeczytała ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Może się skuszę. Ale przyznam, że okładka jest piękna, a zdjęcie jeszcze piękniejsze! :)

  OdpowiedzUsuń
 4. ... chętnie przeczytam :-) ... świetna okładka :-) ...

  OdpowiedzUsuń
 5. Jak większość bywalców również z miejsca zauroczyłam się okładką <3
  Potrzebujemy takich pogodnych idylli, by uśmierzyć codzienne troski, więc chętnie zapoznam się z "Ewolucją według Calpurnii Tate", zwłaszcza że perspektywa dziecięca pozwala więcej i intensywniej czerpać ze świata, ucząc sie go na nowo :)

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Varia czyta , Blogger