15:15

Żądła rządzą - Dave Goulson


Są małe, włochate i równie pracowite co pszczoły. Do przeżycia nie potrzebują zbyt wiele, ale współcześnie zagraża im coraz więcej chorób. Trzmiele, bo o nich mowa, od dziecka fascynowały Dave'a Goulson'a. Jeszcze jako siedmiolatek rozpoczął pierwsze polowania na owady i wraz z upływem lat jego wiedza rosła, a miłość stawała się silniejsza.

Jakie są ich zwyczaje, co lubią, kto im zagraża? Goulson całe życie poświęcił owadom, a jego głównym celem było przywrócenie trzmieli na łono brytyjskiej natury. Badania oraz analizę ich zwyczajów ujął w tej opowieści, pozycji z goła naukowej, ale wdzięcznie obrazującej sposób życia tych stworzeń i łączące je więzi.

Żądła rządzą to kolejny tytuł uchylający rąbka przyrodniczych tajemnic. Cieszy mnie, że ostatnio ten nurt staje się u nas coraz popularniejszy, bo choć nie czyta się tego z takim przejęciem jak typową powieść, to świadomość zachodzących wokół nas zmian, jest nie do przecenienia.

Przypowieść o przyrodzie, a co za tym idzie, również o nas samych. Warto się nad nią pochylić.


Dave Goulson "Żądła rządzą"
Ilość stron: 320
Wyd. Marginesy
Ocena: 4,5/6

4 komentarze:

  1. Skuszę się. Też cieszę się, że takie powieści są ostatnio coraz popularniejsze, a ze swojej strony polecam ci Imperium mrówek :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Najpierw drzewa, teraz owady. Na urlopie będzie co czytać.

    OdpowiedzUsuń
  3. Potwierdzam tytuł warty uwagi, a peelingi z Sylveco wypróbowania ;)

    OdpowiedzUsuń

Copyright © Varia czyta , Blogger