08:04

Cisza. Kronika życia pewnego mordercy - Thomas Raab

Powieść, która elektryzuje od pierwszego zdania. Karl rodzi się jako upragnione dziecko, a dorasta jako lokalny wyrzutek. Obdarzony nadzwyczajnym słuchem, nie jest w stanie przebywać w normalnym środowisku. Żyje i dorasta w piwnicy - z dala od świata, z daleka od ludzi.

Gdy nabiera odwagi i przenosi się na powierzchnię, czas upływa mu na obserwacji miasteczka. Szybko orientuje się jak bardzo, to co mówią mieszkańcy wioski w dzień na ulicy różni się od tego, co opowiadają sobie wieczorem za zamkniętymi drzwiami. Dzięki doskonałemu słuchowi poznaje ludzi do głębi. Ich udawaną uprzejmość i prawdziwą bezduszność. Będąc świadkiem samobójstwa matki, odkrywa też, jak wielkim wybawieniem staje się śmierć.

Książka Thomasa Raab to portret nie tyle mordercy, co człowieka, który śmierć poznał z innej, nieznanej nikomu strony. Dojrzał w niej spokój, sposób na doznanie upragnionej ciszy. Czy uwalnianie innych od lęku może być złe? Czy matka, która pobłądziła między miłością i niechęcią, może zostać uznana za winną tego wszystkiego?

Połowę książki pochłonęłam w bezdechu. Historia dziecka, którego los jednoznacznie skazuje na drogę tragedii. Jego eksperymenty na zwierzętach, zdania opatrznie zrozumiane. Wreszcie pierwszy cios zadany człowiekowi...

Thomas Raab bierze na siebie nie lada wyzwanie i robi to dobrze. Cisza jest czymś nowym, nietuzinkowym. Szkoda tylko, że zakończenie nie daje już tej satysfakcji co początek. Psychologia dziecka wychodzi Raab mimo wszystko lepiej. A i ważna uwaga - nie traktujcie tej książki jak klasycznej sensacji, z tym gatunkiem nie ma ona nic wspólnego.

Za możliwość lektury dziękuję Wydawnictwu 
 http://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazka,1688,3782,strazak.html

Thomas Raab "Cisza. Kronika życia pewnego mordercy"
Ilość stron: 352
Wyd. Albatros
Ocena: 4/6

5 komentarzy:

  1. Bardzo zainteresowalaś mnie tą pozycją. Chętnie sięgam po tak trudne tematycznie tytuły, które sklonią mnie do przemyśleń.
    kocieczytanie.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  2. Gdy tylko zobaczyłam zapowiedz tego tytułu, wiedziałam, że to będzie książka inna niż wszystkie. Typowej sensacji czy kryminałów nie czytam, a tu czuję, że mi się spodoba. Jestem ciekawa tego portretu psychologicznego.

    OdpowiedzUsuń
  3. wrzucam na obowiązkową listę.

    OdpowiedzUsuń

Copyright © Varia czyta , Blogger