08:42

Miasto świętych i złodziei - Natalie C. Anderson

Zadbaj o to, żeby nie istnieć. Nikomu nie ufać i nie mieć przyjaciół - oni cię osłabiają. 

Żyjąc na ulicy w kraju takim, jak Demokratyczna Republika Konga, nie możesz pozwolić sobie na popełnianie błędów i Tina dobrze o tym wie. Gdy jej matka pracowała jako pokojówka, mieszkały w pięknym domu zamożnej rodziny. Niestety, kiedy człowiek zasłyszy to, czego nie powinien, los obraca się przeciwko niemu. Matka Tiny zostaje zastrzelona, a siostry rozdzielone. Rządna zemsty dziewczyna, wstępuje do gangu, idąc wytrwale po swoje. 

Książka Natalie C. Anderson to fikcja, ale niestety w wielu momentach oparta na faktach. Łamanie praw człowieka, nadużycia wobec kobiet, to chleb powszedni i władze w DRK nic sobie z tego nie robią. Dzieci żyją pozostawione same sobie, a nie wszystkie mają w sobie tyle siły, co Tina, bohaterka książki. Myślę, że właśnie to zderzenie naszego romantycznego wyobrażenia o Afryce z bezprawiem, tamtejszych krajów, wywiera na czytelniku największe wrażenie. 

Miasto świętych i złodziei to opowieść o strachu i zadośćuczynieniu. Skierowana raczej do młodzieży, otwiera oczy na wiele społecznych spraw oraz problemów. Ciekawi, trzyma w napięciu, a dodatkowo klimatem kojarzy się, że Śmieciem Andy'ego Mulligana.

Najbardziej podoba mi się to, ze dzięki tej powieści, mogłam poznać okruchy codzienności, malutkie sprawy i decyzje tamtego świata. Okazuje się ze temat łamana praw człowieka nie ma końca. Jak ulepić swoją rzeczywistości po przeżytej tragedii? Znaleźć sprawiedliwość, zadbać o bliskich i o samego siebie?
Dobra, ciekawa, godna polecenia książka.


Natalie C. Anderson "Miasto świętych i złodziei"
Ilość stron: 512
Wyd. Initium
Ocena: 4,5/6

5 komentarzy:

 1. Czytałam wiele dobrego i tej książce.Twoja recenzja przekonała mnie, że nadszedł moment, by poświęcić jej więcej uwagi.:)
  kocieczytanie.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Ta książka na pewno jest dobra. Bardzo chętnie przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Temat, o którym należy głośno mówić. Zapisuję sobie tytuł. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 4. Oj marzy mi sie ta książka.:))
  Buziaczki i zapraszam do nas na najnowsa recenzje.:**
  https://teczowabiblioteczka.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Varia czyta , Blogger