07:41

Polowanie na grzyby - Zofia Leszczyńska-Niziołek


Uwielbiam las. Uwielbiam góry. Uwielbiam chodzić na grzyby!

Jesień od dziecka kojarzyła mi się ze zbiorami. Najpierw śliwek w przydomowym ogrodzie, potem grzybów, a na końcu włoskich orzechów. Nic jednak nie pobije wyprawy do lasu. Radości ze spacerowania i wypatrywania czy gdzieś koło drzewa, pod tym albo innym liściem nie rośnie on... podgrzybek albo borowik!


Polowanie na grzyby to książka, która idealnie wpisała się w moje oczekiwania - weekendowego grzybiarza i generalnie laika. W prosty, przejrzysty i pełen anegdot (!) sposób, opowiada zarówno o gatunkach i ich cechach charakterystycznych, jak również o całym ekosystemie lasu.

Zofia Leszczyńska-Niziołek stworzyła atlas grzybów u zupełnie inny, niż standardowe "zdjęcie-opis" sposób.  To całościowe wprowadzenie do tematyki grzybobrania, jak pisze sama autora "od zarodnika do słoika". To krótka charakterystyka tych organizmów, sugestie jak właściwie przygotować się do wyprawy, gdzie szukać grzybów, jak je rozróżniać, a finalnie jak je oporządzić i przechowywać na domowych  (plus kilka zasad grzybiarskiego savoir-vivre).

Co tu dużo mówić - tak się powinno pisać książki! Najlepszy atlas grzybów, jaki w swoich rękach miałam!

Zofia Leszczyńska-Niziołek "Polowanie na grzyby"
Ilość stron: 288
Wyd. Buchmann
Ocena: 5/6

2 komentarze:

Copyright © Varia czyta , Blogger