09:54

Dom duchów - Isabel Allende


Dom duchów to rodzinna saga, która opisuje dziewięćdziesiąt lat jej wzlotów i upadków. To opowieść o kobietach, ich poświęceniu, pragnieniach i sile z jaką dbają o najbliższych. Rzecz o miłości oraz nienawiści. Kanwą historii są losy Estebana Trueby, wizjonera, a zarazem tyrana skłonnego do szaleństw. To on starając się o względy najpierw Rosy, a potem biorąc za żonę jej siostrę Clarę, nadał wydarzeniom określonego kształtu. Jednak równie ważną rolę odgrywa tu samo Chile, jego mentalności oraz zmiany następujące w społeczności.

Początkowe rozdziały mogą przywoływać skojarzenia z baśnią. Szczególnie za sprawą urody jednej z bohaterek. I mimo, że w całej fabule nie brakuje magicznego realizmu, Dom duchów jest powieścią bardzo naturalistyczną, nieszczędzącą czytelnikowi trudnych opisów ani dramatycznych zdarzeń. 

Allende zachwyca rozmachem toczących się wydarzeń, ich wielowymiarowością, językiem. Warto podkreślić, że najnowsze wydanie zachwyca również oprawą. Biorąc książkę do ręki, nie miałam pojęcia czego mogę się po niej spodziewać. Mimo, że tytuł od lat jest mi znany, nigdy nie wgłębiałam się, choćby w zarys fabuły. Finalnie otrzymałam powieść ciekawą i nietypową, a przede wszystkim, tak bardzo różną od na przykład skandynawskich sag, znanych mi do tej pory.

Dom duchów polecam każdemu, komu nie straszne opisy i rozbudowane historie. 


Isabel Allende "Dom duchów"
Ilość stron:
Wyd. Marginesy
Ocena: 5/6

4 komentarze:

 1. Tytuł zapisuję. Sięgnę, nie wykluczam - że sięgnę. Pozdrawiam !

  OdpowiedzUsuń
 2. Jakoś nie przepadam za obszernymi opisami w książkach. Cieszę się, że Tobie się podobała.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo lubię takie powieści, więc kiedyś na pewno ją przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciekawa recenzja - nie jestem fanem rozległych opisów ale książka wydaje się bardzo ciekawa :)
  https://books-from-whole-world.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Varia czyta , Blogger