"Adaptogeny mają jedną wspólną cechę: zdolność do pomagania organizmowi w lepszym dostosowaniu się do stresu".
Książka bazuje na założeniach ajurwedy oraz medycyny wschodu, czyli "wychodzi z założenia, że umysł i ciało są ściśle powiązane i należy postrzegać je jako całość". Dziś, jest o tyle łatwiej, że mając o dyspozycji biochemię, jesteśmy w stanie zaobserwować, jak działają receptury stosowane od starożytności i na czym polega ich skuteczność, dlatego tym większą uwagę powinniśmy łożyć na to, co spożywamy i czym się otaczamy.
Ajurweda stara się zapobiegać chorobom, a nie jak medycyna zachodnia, leczyć głównie po fakcie. Stąd zastosowanie mają w niej adaptogeny, substancje wspierające organizm w walce ze skutkami stresu oraz wspomagające go w prawidłowym funkcjonowaniu. Melissa Petitto tłumaczy w książce, jakie mają zastosowanie poszczególne zioła i pokazuje, jak je włączyć do swojej codziennej rutyny.
Prócz roślin o wyjątkowo egzotycznie brzmiących nazwach, spotykamy tu dobrze już znane jagody goi, ashwagandę, grzyby shitake, a nawet rodzime dobra, jakimi są pokrzywy, czarny bez czy borówki. Jest też parę zdań o matchy, cynamonie, buraku i kakao. Tym samym muszę przyznać, że autorka zebrała pokaźną ilość substancji, w których każdy jest w stanie znaleźć coś dla siebie.
Co do przepisów, to z pewnością warto wybrać kilka najbardziej nam odpowiadających, bo jednak zakup części składników wiązał się będzie i z zamówieniem online, i ze znacznymi kosztami. Wiele adaptogenów dostępna jest już w popularnych marketach czy sklepach zielarskich, jednak wiele nazwy było dla mnie nowością i pozyskanie ich wymagać będzie dodatkowego wysiłku.
Adapotgeny to świetna pozycja by zapoznać się z tego rodzaju medycyną naturalną. W jasny i przejrzysty sposób wprowadza czytelnika do świata "super proszków" oraz pokazuje jak na co dzień, czerpać z nich dobra. Dzięki Melissie zaczęłam też czytać nieco więcej o ajurwedzie i myślę, że to dopiero początek, mojego holistycznego podejścia do zdrowia.
Mam tę książkę w domowej biblioteczce, ciekawa i przydatna. :)
OdpowiedzUsuńKoniecznie muszę poznać tę historię. Interesuję się tematem.
OdpowiedzUsuń