19:41

Przędza - Gennifer Albin

Świat przyszłości stał się materiałem stworzonym z cienkiej i wyjątkowej przędzy. Istnieje garstka dziewczyn, posiadających zdolność panowania nad nią i tylko jedna, która może dowolnie ją zmieniać. Proces wyławiania Kądzielniczek, choć medialnie jest bardzo dostojny i radosny, w rzeczywistości okazuje się być bezwzględną selekcją. W trakcie jednej z takich rekrutacji Adelice traci ojca, jej siostra zostaje gdzieś przeniesiona, a o losach matki nawet nikt nie słyszał. Pełna nienawiści do Gildii, a przede wszystkim akademii w której się znalazła, Adelice postanawia wywrócić świat Arrasu do góry nogami.

Przędza to stworzona z rozmachem debiutancka powieści Gennifer Albin. Ta trzy tomowa saga opowiada o losach szesnastoletniej Adelice – dziewczyny obdarzonej ogromnym talentem, ale też trudnym charakterem, który co rusz wpędza ją w tarapaty. W książce znajdziecie spisek, zagadkę, romans, a przede wszystkim nieograniczone pokłady akcji, bo tutaj naprawdę ciągle się coś dzieje. Lawirujemy między życiem w akademii, a prawdą o Arrasie. Zmieniamy rzeczywistość i zatrzymujemy czas.

Największą zaletą powieści są jednak bohaterowie. Charyzmatyczni, przebiegli, złośliwi…. Autorce udało się uniknąć jednego z najczęstszych błędów, jakim są płaskie i bezbarwne postacie. Tutaj albo kogoś polubicie, albo znienawidzicie, ale emocji nie zabraknie.

Przędza to uniwersalna przypowieść o ludzkiej determinacji oraz sile, jaka drzemie w jednostce. Można ją potraktować dosłownie, jako książkę dla młodzieży, ale też metaforycznie, jako obraz tego, do czego dąży nasze społeczeństwo.

Cudowna podróż do świata, który nie istnieje, a może tylko my nie zdajemy sobie z niego sprawy? Przeczytajcie. Naprawdę warto.


Gennifer Albin „Przędza”
Ilość stron: 322
Wyd. Literackie
Ocena: 5/6
Premiera: 18 kwietnia 2013

21 komentarzy:

 1. Czytała, super książka.

  OdpowiedzUsuń
 2. Z chęcią zapoznałabym się bliżej z tą pozycją ;) Słyszałam kilka pozytywnych opinii, więc mam nadzieję, że się na niej nie zawiodę ;D

  OdpowiedzUsuń
 3. Strasznie mam ochotę przeczytać tę książkę. Twoja recenzja potwierdza, że jest ona taka... magiczna i dobrze napisana. Bardzo ucieszyło mnie to, że postacie nie są płaskie, to chyba najgorsze co by mogło być. Nie mogę się doczekać, aż ją przeczytam ;)
  Pozdrawiam,
  Mai

  OdpowiedzUsuń
 4. Mogłabym się podpisać pod Twoją recenzją :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Od początku planowałam przeczytanie tej książki, ale Twoja recenzja tylko jeszcze bardziej mnie do tego zachęciła. ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Książka z jednej strony mnie ciekawi, ale z drugiej strony jakoś mnie od siebie odpycha. Bo mam wrażenie że to już gdzieś było. Serio jest oryginalna? Nie powtarzają się utarte już schematy? :>

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. na temat oryginalności nic nie napisałam ;) oczywiście jest tu jak zwykle motyw młodzieńczego zauroczenia i klasyczna walka ze złem. z miejsca też wiadomo, kto będzie największym wybrańcem w powieści, ale mimo wszystko te elementy mnie nie raziły.

   Usuń
  2. Może mnie też nie będą? ;) Myślę że dam jej szansę, ale jak minie na nią ten szał :D

   Usuń
 7. Książka mnie mimo wszystko ciekawi. Z chęcią ją przeczytam:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Jestem jej ciekawa, ale tak jak Cassiel, poczekam aż minie na nią szał :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Ciekawa recenzja, jednak to nie moje klimaty. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 10. Od dawna mam tę książkę w planach, a Twoja recenzja podsyciła tylko mój apetyt na nią :-)

  OdpowiedzUsuń
 11. Nie mogę się już doczekać premiery tej książki. Bardzo mnie ciekawi jej tematyka i skoro twierdzisz, że nie powiela utartych schematów, to koniecznie chce ją przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. polecam. dla mnie jest to coś nowego, ale wszystko zależy od tego ile ktoś podobnych ksiażek już przeczytał ;)

   Usuń
 12. Nie kuś tak! Tyle książek mam do kupienia :D

  OdpowiedzUsuń
 13. Jeśli jest tak ciekawa jak opisujesz z chęcią ją przeczytam ;)

  OdpowiedzUsuń
 14. Po Atrofii mam ochotę na tego typu klimaty :)

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Varia czyta , Blogger