10:29

Czarne skrzydła - Sue Monk Kidd


„Historia to nie tylko ciąg faktów i zdarzeń. Historia to również ból w sercu. A my powtarzamy ją raz za razem, aż w końcu cudzy ból stanie się naszym własnym.”*

Autorka Sekretnego życia pszczół powraca w jeszcze mocniejszym i bardziej emocjonalnym wydaniu! W moim odczuciu – największy hit tej jesieni.

Czarne skrzydła to kolejna opowieść, osławionej po Sekretnym życiu pszczół, Sue Monk Kidd. Tak jak poprzednim razem, również i tutaj, głównym motywem książki jest przyjaźń ponad podziałami, a dokładniej mówiąc, życie i losy dwóch kobiet: czarnoskórej Hetty, zwanej Szelmą oraz córki sędziego Sądu Najwyższego, Sarah Grimké.

Każda z nich marzy o pewnego rodzaju wolności, Szelma o tej dosłownej, żeby bat nie ranił jej pleców za każdym razem, gdy czymś zawini, a Sarah o tej symbolicznej, by móc wreszcie stanowić o sobie i realizować ambicje. Losy obu dziewczyn łączą jedenaste urodziny Sarah, kiedy to matka w ramach prezentu, ofiarowuje jej Szelmę.

Zauroczona Sekretnym życiem pszczół marzyłam, by jak najszybciej poznać Czarne skrzydła i Sue Monk Kidd nic mnie nie zawiodła. Jej powieść oparta jest na prawdziwych bohaterkach, bowiem Sarah i Szelma żyły w Ameryce na przełomie XVII i XIX wieku. I chociaż książka a prawda historyczna, to dwie zupełnie różne sprawy, Czarne skrzydła porażają autentyzmem i bestialstwem ówczesnych ludzi.

Piękna, lecz okrutna w swych realiach, powieść o sile kobiet i odwadze, która zaczęła kruszyć mury. Musicie przeczytać.

Warto poznać:

Sue Monk Kidd „Czarne skrzydła”
Ilość stron: 488
Wyd. Literackie
Ocena: 5/6
Premiera: 25.09.2014r.
* s. 483

24 komentarze:

 1. Bardzo chciałabym przeczytać, ale jeszcze na razie nie mam możliwości...

  OdpowiedzUsuń
 2. Ta pozycja kusi mnie już od dłuższego czasu...

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie miałam okazji przeczytać Sekretnego życia pszczół, ale skoro tak zachwalasz to sięgnie po wymienione tytuły. Lubię książki pisane na faktach.

  OdpowiedzUsuń
 4. Zaciekawiłaś mnie tym tytułem - trudno spotkać książkę o prawdziwej kobiecej przyjaźni, takiej, która przekracza mury, obojętność i wrogość innych ludzi. Chętnie zaglądnę :) dziękuję :)
  Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 5. Mam w planach tę książkę, wiem, że koniecznie muszę ją przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Skoro muszę - to muszę i już! I wiedz, że zrobię to, gdy tylko nadarzy się okazja. W tej chwili nie jestem gotowa na tę powieść, ale wciągam na listę, czym prędzej kupię, by czekała na swoją kolej na półce. :)

  OdpowiedzUsuń
 7. O tak, mnie zawsze najbardziej przerażały nie jednorazowe i incydentalne przejawy bestialstwa, ale bestialstwo usankcjonowane normami prawnymi i obyczajowymi - i to doskonale widać w powieści Kidd. Zdecydowanie książka warta przeczytania.

  OdpowiedzUsuń
 8. Uwielbiam takie powieści, bardzo mnie zainteresowała ta powieść, podobnie jak Sekretne życie pszczół.

  OdpowiedzUsuń
 9. To naprawdę dobra książka:) mam teraz chęć poznać "Sekretne życie pszczół":)

  OdpowiedzUsuń
 10. Z pewnością prędzej czy później się zapoznam :) Tak samo jak z tymi dwoma książkami, które wymieniłaś na samym końcu.

  OdpowiedzUsuń
 11. Przeczytam na pewno, bo od dawna czeka na mnie mój egzemplarz recenzencki. Mnie również urzekło "Sekretne...". Dodatkowo smaczku dodaje książce fakt, że autorka wie, o czym pisze, bo wychowała się w atmosferze nienawiści do czarnych i szalejącego rasizmu. To na pewno ważna książka. Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 12. Czytałam sekretne i byłam i jestem pod jej wrażeniem. Czarne skrzydła koniecznie muszę poznać

  OdpowiedzUsuń
 13. Na pewno przeczytam tę książkę:)

  OdpowiedzUsuń
 14. Niecierpliwie czekam na swój egzemplarz, Twoje słowa jeszcze bardziej mnie nakręciły. Obawiałam się trochę trudnego tematu, ale przetrwam to.

  OdpowiedzUsuń
 15. Sekretne życie pszczół jeszcze przede mną, ale po tym, co zaserwowała mi Kidd w Czarnych skrzydłach, wiem, że muszę poznać i ten tytuł.

  OdpowiedzUsuń
 16. "Sekretne życie pszczół" bardzo mi się podobało i dlatego "Czarne skrzydła" są na mojej liście zakupów :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Polubiłam "Sekretne życie pszczół", dlatego rozglądam się za "Czarnymi skrzydłami". Bardzo chciałabym je przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 18. Przeczytałam i myślę wlaśnie nad recenzją.

  OdpowiedzUsuń
 19. Wiem, że musimy przeczytać - a przynajmniej ja na pewno muszę! :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Już od jakiegoś czasu wiem, że muszę przeczytać tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 21. Nie Ty pierwsza kusisz tym tytułem:)

  OdpowiedzUsuń
 22. Nie czytałam jeszcze kultowego "Sekretnego życia pszczół", a tu już kolejna świetnie zapowiadająca się powieść... Muszę nadrobić zaległości czytelnicze, bo szkoda nie znać takich wspaniałych powieści.

  OdpowiedzUsuń
 23. Przeczytałam ją miesiąc temu, a wciąż pamiętam wrażenie, jakie na mnie zrobiła. Polecam gorąco!

  OdpowiedzUsuń
Copyright © Varia czyta , Blogger