16:13

Gentlemani - Klas Östergren

Szwedzka klasyka, a właściwie książka uznawana tam za jedno z najważniejszych dzieł literackich, oto Gentlemani - moje osobiste wyzwanie i ukłon w stronę skandynawskiej kultury.

Młody pisarz imieniem Klas Östergren poznaje w barze Henry'ego Morgana - boksera i dobrze prosperującego statystę, który po krótkiej rozmowie proponuje mu rolę w filmie, a na końcu również i swoje mieszkanie. Zdziwiony szczodrą ofertą Klas wprowadza się do Morgana, poznając powoli jego historię oraz relacje, które łączą go z zakochanym w poezji bratem.

Książka jest próbą opisu tego, co Klas zaobserwował przez rok przebywania z Morganami. Zamknięty na cztery spusty w pokoju, łączy poznane zdarzenia z własną wyobraźnią, kreśląc portret mężczyzn uwikłanych w kryminalną intrygę.

Gentlemani zostali nazwani kulturalną sensacją i jest w tym określeniu sporo racji. W miarę poznawania historii odkrywamy nawiązania do gigantów kultury. Pojawiają się odniesienia do Hamsuna i Dostojewskiego, a każdy z bohaterów obdarzony jest innym talentem, który niestety w pewnym momencie zaczyna go wypalać. Dodatkowe brawa należą się twórcy za ukazany w tle Sztokholm oraz wątek skarbu i wypraw do podziemi.

To, co z początku wyglądało jak beztroskie życie luzaka, okazuje się być od lat toczoną walką. Klas usiłuje poskładać ją w jedną całość, zrekonstruować i zrozumieć historie opowiadane mu przez braci. Jeżeli jesteście ciekawi czy mu się to udało, i jaki ma to związek ze społecznymi eksperymentami odbywającymi się w Szwecji, koniecznie po Gentlemanów sięgnijcie.


Klas Östergren "Gentlemani"
Ilość stron: 504
Wyd. DodoEditor
Ocena: 4/6

10 komentarzy:

 1. Super wydanie, niesamowita historia (polecam szwedzki film na podstawie książki), a w kontynuacji robi się jeszcze bardziej niesamowita!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. wydanie to mistrzostwo świata. już dla samej oprawy warto ją kupić!

   Usuń
 2. Wow, pomysł więcej niż niebanalny, a takie książki wręcz uwielbiam. Myślę, że i ja pozytywnie odbiorę tę powieść, tym bardziej, że wydaje się być taka intrygująca :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. doskonały przykład tego, jak książki okrzyknięte mianem klasyki, bronią się przed upływającym czasem.

   Usuń
 3. Odpowiedzi
  1. wydawnictwo ma ją teraz na promocji. nie przepłacaj w empiku.

   Usuń
 4. Super, że wydaje się nie stare kryminały i pokazuje się ludziom, że pewne historie są wiecznie żywe.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. nie nazwałabym Gentlemanów kryminałem, ale od połowy zaczynają trzymać w napięciu.

   Usuń
 5. Klas Östergren - dobra lektura!

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Varia czyta , Blogger