10:50

Dom z witrażem - Żanna Słoniowska


Laureatka konkursu dla debiutantów i zarazem najlepsza książka, nadesłana w jego ramach, do Wydawnictwa Znak Literanova. 

Dom z witrażem to opowieść o starym Lwowie, o mieście, które musi radzić sobie z powojennymi realiami. Ludzie snują się w nim sennie po ulicach albo godzinami wystają w kolejce. Nikt nie przejmuje się budynkami, a zabytki z dnia na dzień coraz bardziej niszczeją. 

W jednej ze starych kamienic znajduje się ogromny, wielobarwny witraż. Mieszkańcy przechodzą obok niego obojętnie, ale nie ona - młodziutka dziewczyna, zamieszkująca w jednym z tutejszych mieszkań. Pewnego dnia na klatce schodowej spotyka Mikołaja, znawcę architektury, zainteresowanego renowacją i historią obiektu. W ten sposób, mimo różnicy wieku, rodzi się między nimi sympatia, przeplatana opowieściami o sztuce i rewolucji.

Powieść Żanny Słoniowskiej jest historią złożoną oraz dość trudną w odbiorze. Wymaga wiedzy i świadomości tego, co działo się w Ukrainie na przełomie lat 70/80-tych ubiegłego wieku. Warto jednak podkreślić, że książka mimo to jest w stanie przekonać do siebie czytelnika. Dzieje miasta łączą się z życiem czterech kobiet, stając się tłem ich szczęścia oraz upadku. 

ProzaPL skrywa w sobie wiele tajemnic. Seria zapoczątkowana w zeszłym roku przez Wydawnictwo rozwija się w bardzo dobrą stronę, a Żanna Słoniowska jest tego najlepszym przykładem.   


Żanna Słoniowska "Dom z witrażem"
Ilość stron: 262
Wyd. Znak Literanova
Ocena: 4,5/6

3 komentarze:

 1. hmm...właśnie przymierzałam się do tej książki, ale sama nie wiem...na pewno plusem jest tło historyczne, lubię książki wplecione w historię prawdziwą

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. różne krążą o niej opinie, ale osobiście jestem zadowolona. spokojna, nieśpieszna opowieść, mająca coś w sobie. wymaga jednak właściwego nastroju do lektury.

   Usuń
 2. Ola z książki zawsze z nami19 kwietnia 2016 13:51

  Mi też się podobała!

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Varia czyta , Blogger