08:37

Wstać znowu o ludzkiej porze - Joshua Ferris

Człowiek zaharowujący się ponad siły, pnący się po drabinach kariery i totalnie przeciwny nowoczesnej technologii. Oto Paul O’Rourke - dentysta, który z dnia na dzień przekonuje się, jak wielka siła drzemie w Internecie, zwłaszcza w sytuacji, gdy ktoś kradnie twoją tożsamość. 

Książka Joshua Ferris'a to obraz sprzeczności zamkniętych w jednym człowieku. Bohater jego powieści z jednej strony nienawidzi współczesnych środków komunikacji, a drugiej nie jest w stanie żyć bez swojego iPhone'a. Uwielbia Boston Red Soxów, jednak rozpacza po ich wygranej. Podobnie jest z fabułą, która na początku nas bawi i rozśmiesza, po czym w finale poważnieje, dotykając tematów wiary, egzystencji oraz tego dokąd zmierzamy. (Można powiedzieć, że sam autor upodabnia się do bohatera, ukazując dualizm każdej sytuacji).

Wstać znowu o ludzkiej porze to powieść do której podeszłam, jak do komedii, a która całkowicie mnie zaskoczyła. Nie powiem by w jej przypadku entuzjazm był dobrym określeniem - uważam, że zakończenie zanadto odstaje stylem i przesłaniem względem początku. Na pewno jednak autor stworzył coś nowego oraz wykazał się przy tym sporą dozą odwagi.

Joshua Ferris to pisarz słusznie okrzyknięty mianem "najbardziej obiecującego twórcy przed czterdziestką", przy czym na mój osobisty zachwyt przyjdzie mu jeszcze trochę poczekać.


Joshua Ferris "Wstać znowu o ludzkiej porze"
Ilość stron: 368
Wyd. Czarna Owca
Ocena: 3,5/6

11 komentarzy:

 1. Ja jednak się nie skuszę, nie czuję potrzeby zgłębiania tej książki.

  OdpowiedzUsuń
 2. O, to to ja bym przeczytała :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Taką książkę chętnie bym przeczytała. Rozmyślania stomatologa mogą być ciekawe.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. akurat więcej tu ogólnej filozofii niż realiów stomatologicznego fachu.

   Usuń
 4. Hej,gdzie mozna kupic taki kosz i ten stolik nocny jak na zdjeciu?

  OdpowiedzUsuń
 5. Interesująca okładka, tytuł bardzo na czasie :) szkoda, że wnętrze w sprzeczności, ale może autor jeszcze się wyrobi, choć muszę przyznać, że z wielką ochotą przeczytam!

  OdpowiedzUsuń
 6. Chwytliwy tytuł i okłada, a do tego opis, który również mnie kusi - chyba będę musiała przyjrzeć się tej książce bliżej ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. pierwsza część książki na pewno będzie się podobać, z zakończeniem może już jednak być różnie.

   Usuń

Copyright © Varia czyta , Blogger