08:21

Królestwo za mgłą - Zofia Posmysz


„Auschwitz to jedno wielkie upodlenie.
Nie tylko fabryka śmierci, ale dla tych, co żyją nadal – ciąg upokorzeń i zniewag. Ciągła hańba.”

Wywiad rzeka to forma literacka, która w naszym kraju jest niestety mocno nadużywana. Wielu celebrytów chcąc zaistnieć, po prostu zwierza się ze swojego życia, by uzyskać jeszcze większy rozgłos, nie wnosząc przy tym nic pożytecznego. Piszę o tym ponieważ w przypadku Królestwa za mgłą jest zupełnie inaczej. Ten wywiad to znacznie więcej niż rozmowa, to niesamowita podróż przez cierpienie, ale też nadzieja na lepsze jutro.

Michał Wójcik do rozmowy z Zofią Posmysz przygotował się znakomicie. Warsztat pracy widoczny jest gołym okiem, znajomość utworów o tematyce obozowej, a przede wszystkim dokładne zapoznanie się z tekstami pani Zofii, stworzyło idealne tło do rozmowy i zadawania przemyślanych pytań. Wszystko zostało spisane podczas piętnastu spotkań. Każde z nich to głęboka podróż do świata kobiety, która przeżyła obóz zagłady, nie raz dzięki wielkiemu szczęściu, innym razem dzięki trwaniu w nadziei.  Kompletna opowieść, utracona młodość, obozowa trwoga, wyzwolenie i nowe życie.

Jestem pod wrażeniem sposobu, w jaki Posmysz opowiada swoją historię. Trudno odnieść się do wszystkiego, co zostało zawarte w wywiadzie, ale jego rozmach i szczegółowość, na pewno pozwoli stworzyć sobie obraz tego, jak ciężkie były to czasy. Są momenty przerażające, ale znajdziemy też takie które pokazują jak ważny jest człowiek, miłość i siła, aby się nie poddawać. A energia, jaką epatuje pani Zofia podczas rozmów, jest godna podziwu.

Kolejne świadectwo tamtych czasów, tak ważne dla czasów obecnych, aby pamiętać i nigdy więcej nie popełnić podobnego błędu, który spowodował tak wielką tragedię.


Zofia Posmysz "Królestwo za mgłą"
Ilość stron: 420
Wyd. Znak literanova
Ocena: 6/6

8 komentarzy:

 1. Wywiad musi robić wrażenie. Tak wartościową treść sama z chęcią poznam.

  OdpowiedzUsuń
 2. ... bardzo jestem zainteresowana tym tytułem ... świetne zdjęcie ...

  OdpowiedzUsuń
 3. Chętnie przeczytam tę książkę, pamiętam, że w liceum tematyka obozowa znajdowała się w kręgu moich zainteresowań.

  OdpowiedzUsuń
 4. Zwykle nie czytam książek tego typu. Tutaj jednak po prostu należy zrobić wyjątek.

  OdpowiedzUsuń
 5. Widziałam film z tą panią i był dla mnie strasznym przeżyciem. Miałam możliwość recenzowania tej książki, ale miałam wrażenie, że nie wytrzymałabym psychicznie. Mimo że jest bardzo pozytywną osobą i wzbudza wiele moich ciepłych odczuć - nie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Przyznam szczerze,że obawiam się tej książki ze względu na ciężką tematykę.

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Varia czyta , Blogger