15:54

13 powodów - Jay Asher

Jedna z głośniejszych i moim zdaniem, ważniejszych książek dla młodzieży. Opowieść o nastoletniej Hannie, która pomocą kaset magnetofonowych opowiada swoją historię i powody, przez które odebrała sobie życie. Taśmy mają kolejno trafić do każdej z trzynastu osób, które swoim postępowaniem przyczyniły się do tego, co się stało. Jedyną z nich jest Clay Jensen i to jego oczami, poznajemy prawdę.

Powieść Jaya Ashera to nie przysłowiowe wsadzenie kija w mrowisko, ale rozwalenie całego kopca. To historia, która powinna być omawiana na lekcjach, bo doskonale pokazuje, jak z pozoru niewinne naigrywanie się z człowieka, może mieć ogromne konsekwencje. I nie ważne jest dla mnie, że autor posługuje się potocznym językiem, że realia są typowo amerykańskie - tu liczy się wyłącznie temat i pole do dyskusji.

Odrzucenie, ośmieszenie, w końcu przytłaczające poczucie winy. Czy Hanna rzeczywiście była skazana na taki los? Czy może to, co się działo było wyolbrzymione w jej głowie?

Niepokojąca, szczera, bardzo dobrze napisana powieść, a słyszałam, że serial wypada jeszcze lepiej. Coś mi się, wydaje mi się, że najbliższy weekend spędzę z Netfilxem.

Polecam absolutnie każdemu.


Jay Asher "13 powodów"
Ilość stron: 272
Wyd. Rebis
Ocena: 5/6

4 komentarze:

 1. Zdecydowanie lepiej wspominam serial, aczkolwiek książka też jest całkiem niezła. Niemniej zabrakło mi w niej czegoś.

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytałam i niestety książka mnie rozczarowała.

  OdpowiedzUsuń
 3. To musi być wstrząsająca lektura, faktycznie, powinna być lekturą, pozdrawiam wieczornie !

  OdpowiedzUsuń
 4. Pierwszy sezon był interesujący, aktor grający Claya, choć początkowo niczym mnie nie zachwycił, pod koniec baardzo się rozkręcił. W takich scenach bezsilnego gniewu i frustracji wypada nieźle ;)

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Varia czyta , Blogger