11:10

Odziedziczone zło - Yrsa Sigurdardóttir

Yrsa Sigurðardóttir to twórczyni między innymi takich hitów jak Niechciani, Statek śmierci czy zekranizowanego przed laty Pamiętam Cię

Swoją kolejną książką Sigurðardóttir rozpoczyna nową kryminalną serię i już we wstępie można się przekonać, że tematy trudne oraz osadzone w społeczeństwie, są jej w dalszym ciągu bliskie.

Na spokojnym, rodzinnym osiedlu dochodzi do makabrycznej zbrodni. Ktoś krępuje i bestialsko pozbawia życia młodą kobietę. Jedynym świadkiem zdarzeń jest córka zabitej, ale na skutek doznanej traumy, dziecko przestaje mówić. Równocześnie w innej części Islandii dochodzi do podobnych zdarzeń. Do rozwiązania sprawy przydzielony zostaje detektyw Huldar dla którego jest to pierwsze samodzielne śledztwo. Pomocą w działaniu ma być dla niego Freja, psycholog dziecięca, niestety pewne zdarzenie z przeszłości sprawia, że Huldarowi nie będzie się z nią lekko współpracować. 

Czy mimo komplikacji ta dwójka dotrze do wystraszonego dziecka? Kto jest sprawcą serii brutalnych zdarzeń i jaki ma to związek z komunikatami nadawanym przez fale radiowe?

Odziedziczone zło nie jest szczytem możliwości Yrsy Sigurðardóttir, ale wciąga i nie sposób się od niego oderwać. Tempo akcji spowalniają wprawdzie, trochę nazbyt rozbudowane opisy, jednak autorka sprawnie wodzi nas za nos i wydaje mi się, że finału historii nikt się nie domyśli.

Od zawsze gustowałam w tego typu lekturach: rozbudowanych obyczajowo, klimatycznych, ale brutalnych i dosadnych w miejscach, gdzie wymaga tego akcja. Może bez fajerwerków, za to mi się podobało. 


Yrsa Sigurðadóttir "Odziedziczone zło"
Ilość stron: 472
Wyd. Sonia Draga
Ocena: 4/6

3 komentarze:

 1. Książka wydaje się ciekawa na tyle, że będę chciała po nią sięgnąć. 😊
  Pozdrawiam serdecznie i zapraszam w moje skromne blogowe progi. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Dużo czytałem o tej Autorce i jej dziełach, nie wykluczam, że wreszcie sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Islandia zawsze znajdzie u mnie miejsce.

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Varia czyta , Blogger