13:16

Stróż krokodyla - Katrine Engberg


Stróż Krokodyla
to jeden z tytułów biorących udział w kampanii promującej literaturę duńską: „Dania: mały kraj - wielka literatura”. 

Już w tym roku ukażą się przekłady najgorętszych duńskich nowości i klasyków literatury z tego kraju – nakładem wydawnictwa Driada pojawi się powieść „Nieprzystosowani” Petera Høega należącego do grona najbardziej poczytnych duńskich pisarzy, a także trzeci tom serii „Andersen dla dorosłych” – „Driada i inne opowieści” oraz antologia duńskiej poezji współczesnej. Biuro Literackie wyda tomik wierszy kultowego duńskiego poety Mortena Nielsena, rówieśnika Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, który podobnie jak on zginął podczas wojny, a wydawnictwo Marpress opublikuje książkę „Ulica dzieciństwa” wybitnej duńskiej powieściopisarki i poetki Tove Ditlevsen.

Zainteresowanych skandynawskimi tytułami zapraszam na stronę księgarni duńskiej zajdziecie tam tytuły i dla dorosłych i dla dzieci.

Tym czasem Stróż Krokodyla to pierwszy tom serii z udziałem duetu Korner-Werner. Książa wypada dość ciekawie i intrygująco, choć niestety nie brak w niej też wad. Do tych zaliczyć można ślamazarny początek, do przetrwania którego potrzeba trochę cierpliwości, a także bardzo oszczędne charakterystyki bohaterów, bo nie ukrywam, że w skandynawskich kryminałach to właśnie prywatne sprawy głównych postaci interesują mnie najbardziej. Z kolei na plus całości działa mroczny klimat Kopenhagi oraz forma narracji.

Nie jest to może najwybitniejsza książka z gatunku, za to można są spędzić kilka miłych wieczorów. Liczę, że w kolejnych tomach bohaterowie więcej o sobie opowiedzą i w końcu ukażą przed czytelnikiem swoje prawdziwe oblicze. 

 

Katrine Engberg "Stróż krokodyla"
Ilość stron: 400
Wyd. Zysk i S-ka
Ocena: 4/6

2 komentarze:

  1. Ciekawy wpis. Jeszcze mam przed sobą lekturę "Drogi na Północ - antologię XX wiecznej norweskiej literatury faktu". Pozdrawiam !

    OdpowiedzUsuń

Copyright © Varia czyta , Blogger