20:50

Ogród na cztery pory roku - Sebastian Kulis


Nie wysiewaj wszystkiego na raz. Myśl o roślinach jak o puzzlach. Nie przekopuj. Kompostuj. Jedz sezonowo. Ciesz się efektami swojej pracy. 

Ogród to planowanie, to cele postawione sobie na tygodnie, miesiące, a czasami nawet całe lata do przodu, ponieważ od efektu jaki chcemy osiągnąć, zależeć będą wszystkie podejmowane przez nas decyzje. Co i gdzie posadzić, jak pielęgnować i rozmnażać rośliny? O tym opowiada Sebastian Kulis w Ogrodzie na cztery pory roku.

Jest to książka ułatwiająca odnalezienie się w ogrodniczym świecie. Zaczynamy w lutym od przygotowania siewek, a kończymy na zimowym odpoczynku i styczniowym planowaniu grządek. Każdy miesiąc to inne czynności i sprawy o które warto zadbać. Ta książka naprawdę, niemal tydzień po tygodniu, podpowiada co powinniśmy robić, aby nasze wysiłki zakończyły się sukcesem.

Dla autora ogród to kompletny ekosystem, w którym, aby wszystko prawidłowo działało, konieczne jest poświęcenie uwagi każdemu z jej elementów - glebie, nasłonecznieniu, wodzie, a co szczególnie zostało podkreślone, również owadom zamieszkującym dany teren. Udane zbiory to wypadkowa wielu czynników. To słuchanie natury i prace wykonywane w zgodzie z jej rytmem, to omijanie sztucznych nawozów oraz środków ochrony roślin.  

Jednak ogród to nie tyko pole, to również balkon i wszechobecne donice. To fantazja, pomysłowość i miejsce urządzone po swojemu. To pasja, którą u Sebastiana czuć w każdym słowie, stąd jeśli lubicie ubrudzić swoje dłonie, to z tą książką wasza praca będzie dużo przyjemniejsze i da na pewno lepsze efekty.
Sebastian Kulis "Ogród na cztery pory roku"
Ilość stron: 240
Wyd. Buchmann
Ocena: 4,5/6

2 komentarze:

  1. Ciekawa recenzja. Marzę o własnym ogrodzie, bądź działce. Ciągnie mnie właśnie do prac ziemnych. Niegdyś sam coś uprawiałem w ziemi. Pozdrawiam serdecznie :)

    OdpowiedzUsuń

Copyright © Varia czyta , Blogger