10:02

Czterdziestka to nie grzech - Barbara Smal

Julia to szczupła, dobrze ubrana blondynka. Matka dwójki dzieci, żona swojego męża i najlepsza przyjaciółka Moniki. Właśnie skończyła czterdzieste urodziny. Połowa życia za nią, nastał czas podsumowań i rozrachunków. Ale czy na pewno? Czy „czterdziestka” to rzeczywiście moment przełomowy? Początek drogi ku starości a zarazem ostatni moment na podejmowanie spontanicznych decyzji? Co w takiej sytuacji ma zrobić kobieta: gonić za młodością, a może pogodzić się z losem?

Julii towarzyszmy przez okrągły rok jej życia. Rok, który pokaże jak jest naprawdę. Nie będzie to czas lekki, łatwy i przyjemny, wręcz przeciwnie. Z każdej strony czają się pokusy i niebezpieczeństwa. Zmiany są nieubłagane, ale czy nowe i ekscytujące zawsze znaczy lepsze? Nasza bohaterka jest cenioną stylistką, która na ilość klientów narzekać nie może, lecz w życiu prywatnym zaczyna jej czegoś brakować. Kuszona przez obce dłonie, zaczyna stąpać na  granicy między niewinną fantazją, a wierutnym kłamstwem.

Książka pokazuje, że świat czterdziestolatków właściwie niczym się nie różni od tego, gdy ma się lat dwadzieścia czy trzydzieści. Wszyscy chcemy tego samego: miłości, szczęścia, pieniędzy, urody. Jest to prosta, ale pełna wdzięku historia o codziennym życiu: pracy, wychowywaniu dzieci, radzeniu sobie z problemami. Wydawać by się mogło, że to takie niby nic, lecz właśnie te z pozoru najprostsze rzeczy zawsze najtrudniej się tworzy.

Czterdziestka to nie grzech to ciepła opowieść o przyjaźni, rodzinie, dokonywaniu wyborów i szukaniu własnego szczęścia. Napisana bardzo prostym językiem, który bynajmniej nie jest jej wadą, powieść pani Smal należy przede wszystkim do „czasoumilaczy”. Historyjek czarujących choć niewymagających, które mimo wszystko przekazują uniwersalne prawdy o życiu. Wszyscy popełniamy błędy, których naprawić się nie da i napotykamy okazje, których przeoczenia nigdy sobie nie darujemy.

Dlatego jest to książka dobra dla każdego i w każdym wieku. Zarówno tych sporo przed czterdziestką, jak i mających ją dawno za sobą. Z łatwością odnajdziemy w niej małą cząstkę siebie.


Książkę otrzymałam od wydawnictwa Novae Res, za co bardzo dziękuję.


Barbara Smal „Czterdziestka to nie grzech”
Ilość stron: 354
Wyd. Novae Res
Gdynia 2011
Ocena: 4/6

15 komentarzy:

 1. Ciekawa pozycja, dodam ją do listy "do przeczytanych" ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. chyba raczej nie dla mnie... Mam na razie kupę książek do przeczytania i czasoumilaczy nie szukam :P

  OdpowiedzUsuń
 3. z miłą chęcią bym ją przeczytała bo wydaje się całkiem interesująca

  OdpowiedzUsuń
 4. brzmi ciekawie,więc dopisuję do listy :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Mam ją nawet teraz w zasięgu ręki ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Książka wydaje się bardzo przyjemna, więc czemu nie:))
  Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 7. >> archer: polecam! książka tematycznie niby nic nadzwyczajnego, a czyta się znakomicie.

  >> Bujaczek: czekam więc na Twoją opinię :)

  >> kasandra_85: bo taka właśnie jest. Polki mają dryg do pisania ciekawych obyczajówek :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Fajna recenzja i podoba mi się tematyka. Wszak trochę jeszcze brakuję mi do 40 , ale z przyjemnością poczytam o tym..

  OdpowiedzUsuń
 9. Może sięgnę po nią, jak zrobię się trochę starsza, bo cięzko mi się porównać z kobietą mającą 40 na karku.

  OdpowiedzUsuń
 10. Aktualnie nie mam na nią ochoty, aczkolwiek nie mówię nie :) Nigdy nie wiadomo kiedy najdzie człowieka chęć na lekkie czytadło :)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 11. Jakiś czas temu czytałam książkę o losach czterdziestolatek i troszkę nie odnalazłam się w ich świecie (małżeństwa, rozwody, zdrady, dzieci), bo to wszystko jeszcze przede mną 8) Może nie dosłownie ;) Jednak nie mówię tej książce -nigdy-.

  OdpowiedzUsuń
 12. >> UpiornyGroszek: jak to mówią w reklamie "zawsze warto mieć pod ręką coś lekkiego" ;)

  OdpowiedzUsuń
 13. Moja czterdziestka jest coraz bliżej...już ją widzę...ale co tam...

  OdpowiedzUsuń
 14. Rzeczywiście czasami miło jest sięgnąć po coś lekkiego. Po tę książkę chętnie sięgnę. :)

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Varia czyta , Blogger