11:59

Samotni.pl - Barbara Kosmowska

Barbara Kosmowska - pisarka, poetka, wykładowca. Osoba, która pierwsze literackie sukcesy zaczęła odnosić już wieku licealnym. Autorka powieści dla dzieci i młodzieży, wobec których również i dorośli nie pozostają obojętni. Laureatka prestiżowych nagród literackich, w tym tytułu Książki Roku 2007 dla Pozłacanej rybki. Samotni.pl, to opowieść o codziennych, zwykłych sprawach. O rzeczach prostych, ale nie banalnych. O czymś, co dotyczy każdego z nas.

Zosia jest polonistką samotnie wychowującą siostrę. Joanna zbuntowaną gimnazjalistką tęskniącą za matką. Wiktor chłopakiem, który znalazł się w nieodpowiednim środowisku, a Kaja ofiarą szkolnych złośliwości. Każde z nich kogoś utraciło, każde czuje się samotne i obarczone odpowiedzialnością za innego człowieka. Mimo, że wokół nich są dziesiątki ludzi, to w niełatwych sytuacjach zawsze są zdani tylko na siebie i sami muszą podejmować trudne decyzje. Kiedy los łączy ich drogi ze sobą, wiele spraw zaczyna przybierać zupełnie nieoczekiwany obrót.

W Samotnych.pl, wbrew tytułowi, odniesień do rzeczywistości wirtualnej nie znajdziemy. Myślę, że skrót „pl” odnosi się po prostu do Polski, naszego najbliższego otoczenia. Autorka zaznacza tym samym, że nie skupia się tutaj na historiach ludzi z drugiego końca świata, ale na tym co dzieje się na naszym „rodzimym podwórku”. Może w ławce obok, może za ścianą naszego pokoju, a może chodzi tu o nas samych?

Samotność to temat uniwersalny, lecz zarazem trudny do przedstawienia. Sądzę jednak, że pani Kosmowska wybrnęła z niego obronną ręką. Postacie zostały stworzone w taki sposób, że możemy się z nimi łatwo utożsamić, a swobodny język powieści, z pewnością przypadnie młodzieży do gustu. Możliwe, co prawda, że tym nieco starszym czytelnikom, historia będzie się wydawać zbyt powierzchowna, ale młodość nie szuka filozoficznych mądrości, a raczej prostej prawdy o życiu. Nie ma sensu tworzyć tysięcy skomplikowanych zdań, kiedy to samo można przekaż w kilku jasnych, a zarazem wartościowych słowach. Prostota nie tylko jest łatwiejsza w odbiorze, ale wydaje mi się też, że dużo bardziej szczera i uniwersalna. I właśnie to jest głównym atutem tej książki.

Samotnych.pl polecam każdemu, nie tylko tym młodym i zbuntowanym. W końcu wszyscy coś utraciliśmy, wszyscy czegoś szukamy i wszyscy na swój sposób jesteśmy samotni.


Książę otrzymałam jako egzemplarz recenzencki od serwisu Sztukateria, której udostępnienie było możliwe dzięki wydawnictwu W.A.B. 


Barbara Kosmowska „Samotni.pl”
Ilość stron: 232
Wyd. W.A.B.
Warszawa 2011
Ocena: 4/6 

20 komentarzy:

 1. To chyba pierwsza pozytywna opinia na temat tej książki jaką czytam. Bardzo się cieszę, bo miałam ochotę ją przeczytać i byłam pełna obaw;)

  OdpowiedzUsuń
 2. >> Scathach: nie wiem jakie zarzuty mieli do niej inni, ale mnie szczerze podobała :)

  OdpowiedzUsuń
 3. brzmi ciekawie choć podobnie ja scathach słyszałam dużo niepochlebnych opinii o tej książce ,ale po twojej dopisuję do listy :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Książka wydaje się sympatyczna, więc jak będę miała taką możliwość, to czemu nie:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ksiązka przedstawia ważny aspekt, jakim jest samotność. Z przyjemnością się z nią zapoznam i poczytam o czym jest.

  OdpowiedzUsuń
 6. Słyszałam o tej książce już jakiś czas temu ale nigdy nie miałam okazji, by po nią sięgnąć i na własnej skórze dowiedzieć się o niej czegoś wiecej.

  OdpowiedzUsuń
 7. Dziwne, albo o niej nie słyszałam, albo nie przeczytałam, ale pewne jest, że nie pamiętam...

  OdpowiedzUsuń
 8. Słyszałam o niej i chcę ją przeczytać:)

  OdpowiedzUsuń
 9. nie słyszałam o niej
  ale chętnie kiedyś przeczytam ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Czuję, że przeczytam ;D ale oczywiście jak znajdę;>


  u mnie nn ;>
  [ pamietnik-czytania.blog.onet.pl]

  OdpowiedzUsuń
 11. Zaintrygowała mnie ta książka kiedyś, ale nie byłam do końca przekonana. Teraz już jestem :)

  OdpowiedzUsuń
 12. "Zapoznałam" się już z tą autorką i tę książkę chętnie przeczytam, pod warunkiem, że będzie w jakiejś bibliotece ;))

  OdpowiedzUsuń
 13. Myślę, że jest to książka warta uwagi.

  OdpowiedzUsuń
 14. Tak dużo czytałam pozytywnego o tej książce, że nie sposób było przejść obojętnie wobec Twojej recenzji. Uwielbiam doceniać polskich autorów poprzez zakupienie ich książki i jeśli tylko będę miała okazję gdzieś ją upolować, chętnie to uczynię :)

  OdpowiedzUsuń
 15. No nie wiem. Może kiedyś, jak trafi mi się taka okazja :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Muszę poszukać. Wydaje się godna uwagi :).

  OdpowiedzUsuń
 17. Zajrzę, jeśli znajdę czas :D

  OdpowiedzUsuń
 18. Najpierw rzuciło mi się w oczy nazwisko autorki i bardzo mi się spodobało. Po Twojej recenzji jestem skłonna zapoznać się z tą książką. ;)
  Pozdrawiam, Klaudyna. [zeswiatafantazji.blog.onet.pl]

  OdpowiedzUsuń
 19. Dość dużo o niej słyszałam i może po nią sięgnę. :)

  OdpowiedzUsuń
 20. mi sie podoba niesamowicie wciągająca<3

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Varia czyta , Blogger