21:51

Zamknięte ogrody - Kay Langdale

Kay Langdale to angielska pisarka oraz zdobywczyni doktoratu na Uniwersytecie w Oksfordzie. Jest szczęśliwą żoną i matką czwórki dzieci. Obecnie cały swój czas poświęca tworzeniu książek. Mieszka w Oxfordshire w południowej Anglii, a Zamknięte ogrody to jej druga powieść przetłumaczona na język polski.

Jane i Nick są szczęśliwym małżeństwem. Mają wielu przyjaciół, aktywnie spędzają czas wolny, a w pracy odnoszą same sukcesy. Do czasu. Wszystko staje pod znakiem zapytania, kiedy do ich domu wprowadza się Vera, matka Jane. Kobieta trudna i wymagająca wiele cierpliwości nie tylko z powodu swej choroby, ale przede wszystkim charakteru.

Kiedy cała uwaga Jane skupia się na Verze, do domu obok wprowadza się Eve, samotna matka z dwójką dzieci. Nick, któremu nie dane było zostać ojcem, szybko nawiązuje z nimi nić przyjaźni, a jego instynkt rodzicielski zaczyna dawać o sobie znać. Pewnego dnia w domu Eve pojawia się jej siostra, od lat bezskutecznie starająca się o dziecko. Jej niecodzienna propozycja na zawsze zmieni życie ich wszystkich.

Patrząc na okładkę książki Kay Langdale można przypuszczać, że będzie to rzecz w stylu romansu bądź przeciętnej powieści obyczajowej. Nic bardziej mylnego. Zamknięte ogrody to bardzo emocjonalna i wzruszająca historia życia sześciu osób. Każdy rozdział napisany jest z punktu widzenia innej postaci i dopiero razem tworzą pełny obraz sytuacji. Jest to opowieść o poczuciu obowiązku, sile rodzinnych więzi oraz niezaprzeczalnym prawie do życia po swojemu. Na jej podstawie doskonale widać, jak toksyczna osobowość człowieka może zdominować i zniszczyć życie wszystkich ludzi dookoła.

Książka wymaga od czytelnika skupienia i czasu do namysłu. Niewielka ilość dialogów oraz skoncentrowanie się na wewnętrznych przeżyciach bohaterów stają się drogą do zrozumienia głębi zaistniałej sytuacji. Jest to powieść przede wszystkim psychologiczna, a co za tym idzie bardzo wzruszająca i prawdziwa. Zamknięte ogrody pokazują jak przypadek może zmienić całe nasze życie i pomóc w odnalezieniu jego sensu. Biorąc ją do ręki nie spodziewałam się tak wciągającej książki. Jest to krzepiąca historia, którą polecam każdemu. Bez wyjątku.


Książę otrzymałam od serwisu Sztukateria, której udostępnienie było możliwe dzięki wydawnictwu Książnica.

Kay Langdale „Zamknięte ogrody”
Ilość stron: 240
Wyd. Książnica
Katowice 2011
Ocena: 5/6

14 komentarzy:

 1. Nawet nie wiedziałam, że taka książka istnieje, ale dzięki Twojej recenzji zapragnęłam ją przeczytać:))). Oby się udało. Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 2. >> kasandra_85: polecam, bo naprawdę warto.

  OdpowiedzUsuń
 3. książka zapowiada się ciekawie, choć raczej odbiega od moich literackich preferencji.

  OdpowiedzUsuń
 4. również nigdy nie słyszałam o tej książce ,ale po twojej recenzji dopisuję do listy :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja lubię książki nad którymi mogę się pochylić, pomyśleć...

  OdpowiedzUsuń
 6. >> Kasia: po okładce i zamieszczonemu na niej opisie fabuły też pomyślałam, że to coś nie do końca w moim guście, a tutaj pełne zaskoczenie.

  >> http://pisanyinaczej.blogspot.com/: w takim razie to coś dokładnie dla Ciebie :)

  OdpowiedzUsuń
 7. zapowiada się ciekawie
  chętnie przeczytam

  OdpowiedzUsuń
 8. Dziwne jest to, że tak jak pisałaś, okładka wygląda kiczowato, tytuł jest hipnotyzujący, a książka jest fajna... Niezły misz-masz!


  /I jak się podobały filmy? :) A niestety, muszę się przyznać, że historia sztuki była trudna i mi nie poszło :(

  OdpowiedzUsuń
 9. Myślę, że przypadłaby mi do gustu :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo chętnie, tylko na razie nie mam na to czasu...

  OdpowiedzUsuń
 11. To chyba książka, która nadaje się do podtytułu "jak będę starsza"

  OdpowiedzUsuń
 12. Trochę tych bohaterów "nie ogarniam", ale książka sama w sobie wydaje mi się przejmująco-pochłaniająca i muszę przyznać, że czasem (niezbyt często, ale jednak) mam ochotę na takie pozycje :D

  OdpowiedzUsuń
 13. Oh, to coś dla mnie - bardzo lubię tego typu książki.

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Varia czyta , Blogger