16:56

Nowości wydawnictwa Akcent

Jan Costin Wagner "Milczenie"

Sinikka zaginęła – znaleziono tylko jej torbę i rower. Dokładnie w tym miejscu, w którym 33 lata wcześniej inna dziewczyna została zgwałcona i zamordowana. To zdarzenie wyprowadziło z równowagi nie tylko policję i opinię publiczną, ale także jednego z dwóch sprawców przestępstwa sprzed lat. Dla niego ta podróż do przeszłości okaże się bardzo bolesna…

Nikt nie wie lepiej od komisarza Kimmo Joenty, co znaczy stracić najukochańszą osobę w swoim życiu. Joenta, komisarz z Turku, nie chce odebrać rodzicom Sinikki nadziei, że ich córka jeszcze żyje. Nawet jeśli wie, że podobieństwo tego zdarzenia do historii sprzed 30 lat jest uderzające.

 

Sigrid Undset "Krystyna córka Lavransa"

W 1306 roku, w targanej konfliktami wewnętrznymi Norwegii, Lavrans z żoną Ragnfridą i córeczką Krystyną osiedlają się na gruncie Jørund w pięknej górskiej dolinie w Gudbrandsdalen. Od tej chwili śledzimy ich historię toczącą się w epoce rozgrywek politycznych, walki o władzę oraz dominującej roli Kościoła. Opowieść jest tak plastyczna, że razem z jej bohaterką przenosimy się w ten nieistniejący już świat, w którym liczyły się prawda, honor, męstwo i głęboka, szczera religijność. Z kart powieści przenika szmer strumieni, stukot kopyt, zapach morza i ciepło promieni słońca zachodzącego nad norweskimi fiordami. Poznajemy realia trudnego codziennego życia na ziemskim dworze i obyczaje tamtych czasów.

Krystyna córka Lavransa to historia miłości, w której szczęście – choć osiągalne – bywa niezmiernie krótkotrwałe. To przede wszystkim historia kobiety, która wbrew tradycji epoki, nakazującej córce bez cienia sprzeciwu poddawać się woli ojca w kwestii małżeństwa, odważnie walczy o własne wybory i samodzielne kształtowanie życia. Krystyna zmienia się, dojrzewa, poddaje się namiętnościom, grzeszy i upada, ale chwilę później podnosi się i znów stawia czoła losowi – z pokorą i determinacją wypływającą z mocno ugruntowanej wiary i wrażliwego sumienia.


 Tore Renberg "Człowiek, który pokochał Yngvego"

Jest styczeń 1990 roku. Jarle Klepp ma 17 lat i uczy się w liceum w Stavanger, małym mieście w zachodniej Norwegii. W jego życiu liczy się rock, seks i polityka. Razem z najlepszym kumplem gra w kapeli punkowej, ma świetną dziewczynę, chodzi w czarnym płaszczu i arafatce, a do tego cały czas stara się wyróżnić z tłumu. Wszystko zmienia się, gdy w jego szkole pojawia się nowy uczeń, Yngve – roztargniony marzyciel lubiący słuchać popu, grać w tenisa i czytać o starożytnym Egipcie. Nagle Jarle ze zdumieniem odkrywa, że nie może przestać o nim myśleć…

Człowiek, który pokochał Yngvego to pełna energii i uroku opowieść o zakochaniu, przyjaźni i dorastaniu w czasach, gdy nie znano internetu, a muzyki słuchało się z walkmanów. To porywająca, czasem zabawna, a czasem dramatyczna historia o dojrzewaniu młodego buntownika do miłości i odpowiedzialności. Historia o przeobrażającym się świecie i fascynacji, która zmienia wszystko.

Młodzi ludzie pokochają tę powieść. A ci, którzy byli młodzi około roku 1990, pokochają przedstawiony w niej nostalgiczny obraz czasów.


Więcej interesujących książek możecie znaleźć na stronie wydawnictwa Akcent, do odwiedzenia której serdecznie zapraszam.


16 komentarzy:

 1. nie wiem czemu ale przeczytałabym tę książkę Sigrid Undset "Krystyna córka Lavransa"

  OdpowiedzUsuń
 2. zrobiłaś mi ochotę na "Milczenie" :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ale ciekawe książki. Wszystkie wydają mi się warte przeczytania:))
  Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 4. "Milczenie" - zapowiada się ciekawie...

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja chcę przeczytać "Krystyna córka Lavransa". :)

  OdpowiedzUsuń
 6. ha, a ja czekam na przesyłkę z lekturą Yngvego :) już nie mogę się doczekać zapoznania z tą, świetnie zapowiadającą się, książką!

  OdpowiedzUsuń
 7. "Człowiek, który pokochał Yngvego" moim faworytem ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Ja niestety takich książek nie czytuję

  OdpowiedzUsuń
 9. Milczenie się ciekawie zapowiada ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. nawet o tym wydawnictwie nie słyszałam, ale książki zapowiadają się ciekawie

  OdpowiedzUsuń
 11. Najbardziej ciekawi mnie ostatnia, ale nie pogardziłabym tez pierwszą :)

  OdpowiedzUsuń
 12. mam oby dwie książki. tylko teraz trochę czas muszę znaleźć na ich przeczytanie.

  OdpowiedzUsuń
 13. mam straszną ochotę na ostatnią książkę. CZekam na twoją recenzję :D

  OdpowiedzUsuń
 14. recenzje ostatniej możecie przeczytać tu -->
  http://od-deski-do-deski.blogspot.com/2011/06/czowiek-ktory-pocaowa-yngvego-tore.html

  a niedługo parę zdań na temat pierwszej :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Najbardziej mnie ciekawi "Milczenie".

  OdpowiedzUsuń
 16. "Krystynę..." czytałam wieki temu. Przechodziła z rąk do rąk, czytana przez wszystkie dziewczyny w podstawówce - to były czasy... ;)

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Varia czyta , Blogger