17:37

Śmiertelne zlecenie - Katarzyna Rygiel

Katarzyna Rygiel, z wykształcenia archeolog i dziennikarka, nie jest postacią zupełnie nieznaną na polskim rynku literackim. Ma już za sobą kilka sukcesów, choćby wysokie miejsce na liście bestsellerów za sprawą powieści Miłość i samotność (wyd. w 2008 r.). Śmiertelne Zlecenie to trzecia książka należąca do cyklu „Klubu Srebrnego Klucza”.

Antropolog Ewa Zakrzewska wybiera się na zasłużony urlop do Biskupina. Miejsca, gdzie niegdyś jako studentka, spędzała sporo swojego czasu. Na odbywającym się tam festynie spotyka dawnych znajomych: Jakuba Mroka – wspaniałego złotnika, któremu nie straszne jest żadne zlecenie, Tomasza – byłego męża i notowanego przez policję handlarza skradzionymi dziełami sztuki, oraz Monikę - koleżankę ze studiów pracującą w biskupińskim muzeum.

Dziwnym trafem, w ślad za Ewą podąża także jej przyjaciel, Krzysztof. Policjant, który nie przybywa na festyn koniecznie w celach rekreacyjnych. Wysłano go z Warszawy, żeby sprawdził poszlaki związane z prowadzonym właśnie śledztwem, dotyczącym fałszowania historycznych przedmiotów. I wszystko byłoby w porządku, gdyby nie to, że na terenie rezerwatu dochodzi do morderstwa. Jakub, znajomy Ewy, zostaje odnaleziony martwy. Kto stoi za tą zbrodnią i z jakich powodów zginął Kuba? Jakie tajemnice skrywa Biskupin oraz pobliski zamek w Gołuchowie? Czego szukali tam naziści, i jaki ma to związek z teraźniejszością? To tylko kilka pytań, które Ewa i Krzysztof muszą wyjaśnić jak najszybciej.

Śmiertelne Zlecenie to powieść wielogatunkowa. Z gruntu jest kryminałem, ale przez jej treść przewijają się wątki romantyczne, historyczne a nawet przygodowe. Widzimy jak główna bohaterka skrycie walczy z rodzącymi się uczuciami do Krzysztofa, a zarazem też i z odrazą do swojego byłego męża. Jest tu również ciekawa historia przedmiotów skradzionych podczas II Wojny Światowej przez nazistów, jednak to wszystko, to tylko wątki poboczne. Główna akcja powieści skupia się nie tyle na morderstwach, jak to bywa a kryminałach, lecz na poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie: do czego zdolny jest człowiek, aby zarobić jak najwięcej pieniędzy? Czy da się zrezygnować z szemranych interesów, wychodząc z tego cało oraz czy talent wystarczy, aby zapewnić sobie dostatnie życie?

Książkę czyta się bardzo przyjemnie. Nie wnosi ona co prawda wielu nowości do gatunku, lecz napisana jest sprawnym językiem, a przejścia akcji są częste oraz przejrzyste. Nie gubimy się podczas lektury i spokojnie możemy zrobić sobie przerwę wiedząc, że gdy ponownie do niej wrócimy nadal będziemy pamiętać co się wydarzyło. Pani Katarzyna zadbała o to, aby opisywane wydarzenia bliskie były prawdy, a sama fabuła trzymała czytelnika w napięciu i zachęcała do dalszego czytania.

Słowem podsumowania, Śmiertelne Zlecenie to interesująca i lekka w odbiorze powieść, która powinna spodobać się dość szerokiemu gronu czytelników. Nie jest ona bynajmniej rewolucyjna, ale zdecydowanie warta przeczytania przy nadarzającej się okazji.


Książę otrzymałam od serwisu Sztukateria, dzięki uprzejmości wydawnictwa Zysk i S-ka.


Katarzyna Rygiel „Śmiertelne Zlecenie”
Ilość stron: 294
Wyd. Zysk i S-ka
Poznań 2011
Ocena: 5/6

21 komentarzy:

 1. Często bywałem na festynach w Biskupinie bo to nie aż tak daleko ode mnie :)
  Z chęcią bym przeczytał tą książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Miło i przyjemnie - czego można chcieć więcej na letni wieczór? Z chęcią przeczytam, jak będę miała taką okazję.
  Pozdrawiam,
  Kass

  OdpowiedzUsuń
 3. Za kryminałami nie przepadam ale skoro w książce przewijają się i inne gatunki chętnie sięgnę. Czytałam inną książkę tej autorki Pod powiekami w sumie było to dosyć dawno ale mile wspominam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Lubię kryminały, więc z chęcią rzucę okiem i na tę pozycję.

  OdpowiedzUsuń
 5. Zachęcająca recenzja, więc czemu nie:))

  OdpowiedzUsuń
 6. czasem warto przeczytać coś przyjemnego :) tak więc dopisuję do listy :D

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo podoba mi się okładka tego dzieła - jest śliczna ! Jeśli chodzi o treść książki, to mnie intryguje i ciekawi ;) Myślę, że może to być książka dla mnie - przeczytam w jakiejś wolnej chwili, gdy już ją zdobędę ;D

  OdpowiedzUsuń
 8. I kolejna pozycja do przeczytania, a czasu brakuje...Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 9. Okładka jest naprawdę świetna i przyciągająca wzrok, również fabuła niczego sobie, więc z chęcią przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 10. kto wie w może w przyszłości...

  OdpowiedzUsuń
 11. Kryminały lubię i to nawet bardzo, więc po "Śmiertelne zlecenie" prędzej, czy później sięgnę :) Swoją drogą oczarowała mnie okładka tej powieści. Miodzio :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Okładka jest świetna, naprawdę. A co do książki... szkoda, ze to nie ja zauważyłam ją na Sztukaterze :D Bo z wielką chęcią bym ją przeczytała!

  OdpowiedzUsuń
 13. ksiazki-bo-kocham-czytac.blogspot.com zapraszam

  OdpowiedzUsuń
 14. hmmm... recenzja pozytywna ale jakoś tak nie jestem co do tej książki przekonana

  OdpowiedzUsuń
 15. Recenzja zachęcająca opis nawet też więc jak będę miała okazje to czemu nie.

  OdpowiedzUsuń
 16. Ciekawie się zapowiada :) Może mi wpadnie w ręce.

  OdpowiedzUsuń
 17. Bardzo chętnie bym przeczytała, brzmi ciekawie, aczkolwiek nie podoba mi się okładka...

  OdpowiedzUsuń
 18. Chociaż ci naziści mnie odpychają, ale taka "interesująca i lekka w odbiorze powieść" jednak brzmi kusząco... Zobaczę ;).

  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Zamierzam przeczytać, porównamy recenzje niedługo ;)

  OdpowiedzUsuń
 20. Zapraszam http://vsevidno.com/vivusa.html

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Varia czyta , Blogger