18:41

Dobranoc, Auschwitz. Reportaż o byłych więźniach - Aleksandra Wójcik, Maciej Zdziarski

Rechts, rechtsLinks, links... dwa słowa prawo/lewo decydowały o tym, czy nowo przybyły więzień trafi od razu do komory gazowej, czy dane mu będzie przeżyć, wykonując morderczą pracę w obozie. Nie było litości dla nikogo, bo życie nie oznaczało wcale spokoju, oznaczało walkę o każdy następny dzień, by nie stać się "muzułmanem" i nie trafić tam gdzie ludzie, którzy zmuszeni zostali iść links.

Dobranoc, Auschwitz to reportaż dość nietypowy, ponieważ w dużym stopniu skupiający się na życiu poobozowym naszych bohaterów. Wiele książek opowiada o tematyce niemieckich obozów koncentracyjnych, ta natomiast przedstawia pięciu niezłomnych ludzi, którzy przetrwali dzięki szczęściu, które w tamtych czasach było nieodzowne. Poznamy historie godne zapamiętania, ale również poznamy ludzi, którzy mimo przeżytego koszmaru żyją i chcą czerpać z życia ile się tylko da.

Każda pozycja o tematyce Auschwitz jest ważna. Te doświadczenia muszą utkwić w naszej głowie, by przyszłość nie przyniosła kolejnej tragedii. Miło się czyta o aktywności Związku Byłych Więźniów, o sile jaka w nim drzemie, o ludziach, których chcą edukować młodych i dawać im świadectwo każdego dnia. 

Świadkowie odchodzą coraz szybciej, często po cichu, bez należnych im honorów. Oddajmy im choć chwilę uwagi - warto słuchać takich ludzi.


Aleksandra Wójcik, Maciej Zdziarski "Dobranoc, Auschwitz. Reportaż o byłych więźniach" 
Ilość stron: 288
Wyd. Znak Horyzont
Ocena: 5/6

4 komentarze:

 1. Mało jest książek, które opisują losy powojenne więźniów obozów. A to chyba jest kluczowe - nie tylko to, że się wydostali, ale jak dali sobie radę po wojnie. Mnie powrót do normalnego życia wydaje się niemożliwy...

  OdpowiedzUsuń
 2. Oj uboga ta recenzja, uboga, a szkoda, bo temat neizwykle ważny. Zwróciłam ostatnio uwagę na tą książkę w empiku i zastanawiałam się nad kupnem,

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie stronię od tematyki wojennej, więc po tę książkę sięgnę na pewno.

  OdpowiedzUsuń
 4. ... dziękuję za mądre słowa ... książkę już dopisałam do listy książek, które chciałabym przeczytać ...

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Varia czyta , Blogger