07:33

Rzeźnia numer pięć - Kurt Vonnegut

Rzeźnia numer pięć uznawana jest za jedną z najbardziej znaczących prac, jakie wyszły spod pióra Kurta Vonneguta. Jest to powieść, która łączy ze sobą elementy historyczne, z szeroko pojętą fikcją literacką. Książka wielowymiarowa, być może nieco trudna w odbiorze, jednak dla wnikliwego czytelnika przekazująca mnóstwo ciekawych doświadczeń.

Styl Vonneguta to połączenie absurdu, satyry, elementów science fiction z opisem wydarzeń, które faktycznie miały miejsce. Autor po mistrzowsku tworzy opowieść, której sam jest narratorem. Stoi tuż obok swojego głównego bohatera, jakim jest Billy Pilgrim. Relacjonuje nam wydarzenia z frontu podczas II wojny światowej, po to aby zaraz przenieść nas na wyimaginowaną planetę Tralfamadorię czy też ponownie powrócić na ziemię do czasów, kiedy to Billy stara się uporać z traumą powojenną. Po mistrzowsku tworzy aurę tajemniczości, przemycając do tekstu wyraźną symbolikę.

Zmierzymy się zatem z nieuchronnością śmierci, dowiemy się czym tak naprawdę jest wolna wola, poznamy jak niszczycielsko wpływa na człowieka wojna, a osoby znające twórczość Vonneguta odkryją intertekstualność jego tekstu. Podróże Billiego w czasie, są misternie przemyślane, a następujące po sobie zmiany idealnie dobrane. Tym samym dochodzimy do kolejnego ważnego aspektu, jakim jest czas i pamięć, jak traumatyczne przeżycia odbijają się na życiu człowieka.

Realizm łączy się z absurdem, przedstawione wydarzenia, są poniekąd manifestem wobec bezsensowności wojen. Dzięki te powieści stało się głośno o bombardowaniu Drezna w którym zginęło mnóstwo postronnych osób. Stawiane jest pytanie o zasadność tego ataku. Jednak ostatecznie trzeba by użyć słowa, jakie często pada w książce: zdarza się.

Fantastyczna książka, która daje do myślenia. Specyficzna, lecz konkretna.


Kurt Vonnegut "Rzeźnia Numer Pięć"
Ilość stron: 244
Wyd. Zysk i S-ka
Ocena: 5,5/6

6 komentarzy:

 1. Z przyjemnością sięgnę, dzięki za recenzję :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Cenię sobie tak wartościowe książki i na pewno będę chciała przeczytać tę. 😊

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. całe życie nie widziałam o istnieniu Vonneguta - teraz muszę nadrobić wszelkie braki.

   Usuń
 3. Już od dawna chcę przeczytać książki Vonneguta. W tym roku muszę się w końcu za nie zabrać. Ciekaw jestem czy ta będzie dobra na 1 raz.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. objętościowo na raz spokojnie się ją przeczyta, ale czy sam umysł sobie z nią poradzi, to już taka pewna nie jestem.

   Usuń
 4. Czytałam wiele lat temu, ale z ciekawością sięgnę po nią po raz kolejny :) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Varia czyta , Blogger